Citat:
Ursprungligen postat av
Joe88
Fast jag sa ju att deras enda sätt att få sex är att köpa det. De kan alltså inte bara "skaffa sig" en kvinna.
Och han hade väl ett argument för varför han ville förbjuda preventivmedel? Du får väl helt enkelt vänta till klimakteriet eller ägna dig åt andra typer av sexuella aktiviteter tills dess. Jag förstår inte varför vi ska riskera civilisationens framtid bara för att du och din partner har bristande självkontroll.
Då behöver ju även de prostituerade p-medel. Annars kommer prostituerade få barn med sina kunder. Och det är väl inte meningen, ändå. Barn ska väl ändå helst födas i en familj med en närvarande far.
Argumentet han har för att ta bort p-medel är att det ska födas fler barn. Men det är liksom
inte vi som är 45+ som ska öka befolkningsmängden! Det ska givetvis helst unga män och kvinnor mellan 20-30 stå för! I andra hand så ska män och kvinnor mellan 31-44 stå för det! Vi män och kvinnor på 45+ ska snarare jobba, ta hand om de barn vi har fått när vi var mellan 20-44, stötta den yngre generationen till parbildade och barnalstrande etc.
Och få njuta av sex med vår fasta partner
utan att behöva riskera högriskgraviditet!