Citat:
Ursprungligen postat av
macke.p
Haha han verkar ju ha varit på gränsen mellan missförstått geni och total galenpanna, kanske en kombination. Gillar anekdoten om hans kristallhjälm som han använde för att lättare prata med sin avlidne far. Några fler roliga interaktioner er emellan?
Det är så länge sedan nu så minnet har falnat lite. Tom stötte man inte på så ofta faktiskt. Han höll sig undan av förklarliga skäl. Kommunen och myndigheter jagade honom.
Det bodde en annan lirare i fastigheten som urspungligen var från Östergötland. Långt stripigt hår och hårdrockarmustasch. Han hamnade på akuten efter att fått ström i sig, detta beroende på den något "bristfälliga" eldragningen i huset. I trappen så stack det ut ledningar som man nästan snuddade vid.
Frågade vaktmästaren en gång om dessa var frånkopplade. Fick till svars: -Tror det! och så testade han med en skruvmejsel och det sprakade och blev ett gnistregn och det luktade bränt.
Minns också en polack som var stor som ett hus. När han söp till (vilket skedde i princip dagligen) så kunde han gå bärsärk. Dagen efter så hade han ågren och köpte då bakelser på Ramklints som han mutade oss övriga hyresgäster med.