2026-01-02, 16:07
  #14545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kriminallen
Fast polisen sa att de hittade kroppsdelarna i huset i den efterföljande husrannsakan och att huset blev avspärrat på kvällen har grannar bekräftat. Inte ens säkert polisen visste om huset när GM var på jobbet.

Jag gissar att GM antingen irrade runt för att hitta en lämplig plats att gräva ner kvarlevorna eller att han helt enkelt kände till en bra plats. Kanske en plats som GM använt förut eller ligger väldigt off men kanske samtidigt inte helt otippat att han skulle vara i närheten om någon såg det.
Det ligger en paintballklubb/-anläggning vid avfarten där han greps (avfart 136). Han var ju paintball-intresserad, kanske har varit där förut.
Citera
2026-01-02, 16:07
  #14546
Medlem
undercoverninjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hongka995
Oj, du behöver läsa på ser jag

Finns massor av exempel,.Men vi kan börja med ett tragislt fall som aktualiserats åter i samband med aktuella GMs antaga namn:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Fallet_Wilma_Andersson

Här dömdes mördaren i både tingsrätt och hovrätt trots att inte dödsorsak eller motiv (mycket vanligt) fastställts. Mördaren hade dessförinnan häktats misstänkt för mord. Exakt det du skriver är omöjligt.

Sen är det naturligtvis försvårande för åklagaren om dödsorsak inte kan fastställas. Ännu mera om kroppen inte hittas.

Fast i Wilma-fallet så hittades det kroppsvävnad/hjärnvävnad på väggen i Tishkos lägenhet, och det var ju väldigt svårt för Tishko att förklara bort.
Citera
2026-01-02, 16:08
  #14547
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Perfecthairline
Precis som jag misstänkte så erkänner sexualsadisten gravfridsbrott men inte mordet och skyller på minneslucka och i det sjuka landet Sverige så kan det hända att han kommer undan med det och blir inte fälld för mord.

Källa till att ”han skyller på minneslucka”?

Såvitt framkommit har MGM erkänt styckning av kroppen när han greps med styckade kroppsdelar i skogen. Enligt Polisens talesperson har MGM däremot förnekat mord.

Var framgår vilka orsakar han uppgett för att neka till mord?
Att han enligt dig skulle uppgett minneslucka?
Citera
2026-01-02, 16:09
  #14548
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onemisstake
Det är sant, många pedofiler har själva varit utsatta för samma sak, fast det är mycket knepigt att förstå komplexiteten hur det ens kan bli så illa, det borde ju bli tvärtom?
Och den där extrema lusten till våldet är precis lika svårt att förstå, som jag ser det är det dessutom olika sorters våld, lusten att våldta är våld, att kidnappa någon är våld, mörda någon är våld, att stycka en människokropp är våld, och det här är ju jättesvårt att förstå, ingenting av detta känns normalt som man kan känna igen sig i öht, och såklart vi funderar på hur en sån här person tänker och resonerar och framförallt känner, när en människa inte bara fantiserar om att utöva alla dessa saker mot en annan människa mot deras egen vilja, bör väl grunda sig i något men frågan är ju vad?
Sen att gå från tanke till handling är ju ännu svårare att begripa, en normal människa bör ju nånstans innan det sker söka hjälp och vara rädd för sina egna tankar och äcklas över sig själv? Så varför finns inte dessa varningssignaler hos dom själva, för de är ju givetvis medvetna om att det är fel och att det är brottsligt?

Om man tittar på just pedofilin hos Gm, det startade åtminstone med det vad vi vet, de barnpornografiska bilderna var betydligt många fler än bilderna på döda kvinnors kön, och bara detta är ju jättesvårt att förstå? Varför dragelsen till minderåriga flickor och inte tjejer i sin egen ålder, vad är den mest troliga förklaringen till det? Om han hade svårt att få tjejer i sin egen ålder, så borde han haft nakna tjejer på bilder i sin egen ålder? Så pedofil är han, men varför? Har han blivit ratad förnedrad av tjejer i sin egen ålder, att han hatar dom? Jag förstår inte detta, för jag kan inte relatera öht, men någon som blivit ratad kanske vet vad som händer med psyket och om det kan trigga igång vrede och hat, även om det inte leder till grova våldsbrott så kanske någon vet att såna tankar ändå har kommit? Det är ju bara personer som på något sätt kan relatera, som kan få oss att förstå komplexiteten rätt? En psykiatriker tex som träffat dessa människor, om de nu är uppriktiga i sina samtal?

Kanske räcker att bli ratad av dom som förväntas ge trygghet, föräldrarna?
Citera
2026-01-02, 16:09
  #14549
Medlem
rubbergirls avatar
Om Robin försökte gräva ner huvudet när han greps: varför behövde polisen fråga om det var den försvunna kvinnans kroppsdelar? Det borde gått att se tycker jag.
Citera
2026-01-02, 16:10
  #14550
Medlem
Sven5678s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grantoppen2
Kroppen är viktig. De visste väl inte var hon fanns och utan kropp kan det bli jättesvårt att bevisa något. Att han skulle berätta var hon fanns om de tog in honom direkt såg de nog som uteslutet. Så jo det är visst rimligt. De bevakade ju honom hela tiden så de kunde ju ingripa när som helst om det behövdes? De misstänkte väl att han skulle bege sig till där kroppen fanns inom något dygn. Och precis så blev det ju.

Dessutom visste de ju inte om hon kanske var vid liv. Det handlade ju inte om mord vid det laget utan bortförande. Då är nog den försvunna prio ett och att hitta personen vid liv. Om det kräver att man följer den misstänkte något dygn till innan man ingriper så tror jag faktiskt att man gör det. I det läget var han ju inte misstänkt för mord…
Jo, de kanske hade varit inne i hans lägenhet och inte hittat nåt som tyder på att hon var död, då ville de såklart följa honom. Att hon redan var död visste man inte, kan bara varit bortförd till något öde hus.

Tänker på anhöriga som gick ut på morgonen och letade efter henne, undra om de fick något medd eller samtal från henne på stationen, att hon var på väg? Fan vilken mardröm att inte få hem henne eller få vidare kontakt.

Fick poliser DNA träff 1 dygn efter anhöriga hittade lurar, hammare o buntband
Citera
2026-01-02, 16:11
  #14551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rubbergirl
Om Robin försökte gräva ner huvudet när han greps: varför behövde polisen fråga om det var den försvunna kvinnans kroppsdelar? Det borde gått att se tycker jag.


Det är svårt att se på ett lik!
Citera
2026-01-02, 16:12
  #14552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Min invändning mot alla som tvärsäkert uttalar sig om att Robin/Vilma med 100% säkerhet kommer dömas för mord har aldrig handlat om att det skulle finnas någon annan gärningsman.

Utan om att det måste gå att lägga fram bevis i en rättegång att BO verkligen mördats.
Och inte exempelvis råkat bli så skadad att hon dog av något oförutsett, exempelvis blivit påkörd.

Om det framkommer att BO blivit kidnappad, dödad, styckad och på väg att bli nedgrävd. Då ska mycket till att få det till vållande eller dråp. Just det tror jag inte man behöver vara orolig för.
Citera
2026-01-02, 16:12
  #14553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kriminallen
Det förutsätter jag också. Att de i vart fall hade starka misstankar om att BO var död. Annars hade de slagit till på en gång så fort de fick DNA-svaret och beslutet om anhållan.

Eller så var det tvärtom? Att de trodde att hon kunde vara vid liv men visste att hon inte befann sig i hans bostad (kanske de redan kollat där) och enda chansen var att följa efter honom och hoppas att han skulle föra dem till henne. När han sedan gjorde det och det blev tydligt vad som skett grep de honom direkt.
Citera
2026-01-02, 16:12
  #14554
Medlem
smickras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Det ligger en paintballklubb/-anläggning vid avfarten där han greps (avfart 136). Han var ju paintball-intresserad, kanske har varit där förut.

Det kan stämma.
Jag funderar på om Andersson varit väl medveten om nuvarande förvarings-straff skulle bli aktuellt efter nyttår och han ville passa på innan? Höftskott men jag kanske hade tänkt så.
En annan gissning är att han kommit i olag med Tishko på Salberga och vill jävlas med honom.
Citera
2026-01-02, 16:14
  #14555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av undercoverninja
Fast i Wilma-fallet så hittades det kroppsvävnad/hjärnvävnad på väggen i Tishkos lägenhet, och det var ju väldigt svårt för Tishko att förklara bort.

Visst, i Wilma-fallet fanns stark teknisk bevisning som kroppsvävnad. Men poängen är att det inte är mängden eller typen av ett enskilt bevis som avgör, utan den samlade bevisbilden.

Svensk rätt kräver inte att man kan fastställa exakt dödsorsak för att döma för mord. Det avgörande är om domstolen, efter en helhetsbedömning, kan utesluta alla rimliga alternativa förklaringar till dödsfallet.

Även i ett fall där kroppen hittas styckad men där det i nuläget är oklart hur döden inträffat, kan ett mordåtals bevisning vila på:
• gärningsmannens agerande före och efter dödsfallet,
• försök att dölja brottet och göra sig av med kroppen,
• motsägelsefulla uppgifter eller tystnad,
• avsaknad av rimliga alternativa händelseförlopp,
• samt omständigheter som gör olycka eller naturlig död osannolik.

Att någon efteråt styckar och gör sig av med en kropp är i sig inte förenligt med ett oskyldigt händelseförlopp, och domstolar lägger stor vikt vid just efterföljande agerande.

Så även om Wilma-fallet hade vissa tekniska fynd som inte nödvändigtvis finns här, innebär det inte att mord inte kan styrkas i ett annat fall. Varje mål prövas för sig, utifrån helheten – inte utifrån ett enskilt fynd eller avsaknaden av en fastställd dödsorsak.
Citera
2026-01-02, 16:14
  #14556
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Källa till att ”han skyller på minneslucka”?

Såvitt framkommit har MGM erkänt styckning av kroppen när han greps med styckade kroppsdelar i skogen. Enligt Polisens talesperson har MGM däremot förnekat mord.

Var framgår vilka orsakar han uppgett för att neka till mord?
Att han enligt dig skulle uppgett minneslucka?

Stämmer det att han erkänt styckning eller har han erkänt brott mot gravfriden?

Att stycka är brott mot gravfriden, likaså att flytta kropp eller kroppsdelar, eller?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in