Citat:
Ursprungligen postat av
DocHabilis
Och Joakim försökte hjälpa och rentvå Chrippa. Och sedan blev rövkörd av Chrippa istället.
Eller när menar du detta började?
Och vad är det för drev som startat mot hennes bror, utveckla gärna? Jeez.
Prova att ha fakta klart för dig innan du skriver nånting.
Vad exakt gjorde Jocke under tiden Chrippa satt häktad för att
rentvå Chrippa? Jag vill att du ger mig exempel på saker som kom fram som kunde
rentvå honom som Anjo eller Jocke gick ut med, jag vill inte höra ett enda exempel på saker han gjorde och hittade på
för att smutskasta Linnea.
Jocke har ju i tidigare bråk anklagat Chrippa för att vara kvinnomisshandlare (och hans vanliga lögner). Då till frågan: ljög Jocke när han kallade Chrippa kvinnomisshandlare, eller ljög han när han påstod att Chrippa aldrig skulle kröka ett hårstrå på en kvinna?
Vill du veta svaret på första frågan? Han gjorde ingenting för att rentvå Chrippa, han drog igång ett övergrepp i rättssak. Ett drev för att smutkasta och förstöra Linneas liv, där allt, på alla plattformar inkluderat flashback kom från Joakim Lundell. Det behövdes inget drev för detta, för nyheten var inte ute förrän Jocke spred den till sin lydigaste hund här. Följt av 350 inlägg med lögner dagarna efter att han släppt bomben.
Joakim ville inte rädda någon, han ville få den njutning han behöver - och den får han bara genom av att komma undan med lögner och att se människor lida. Jockes långsiktiga mål har alltid varit att krossa hela familjen och detta var en bra ursäkt att börja. Och som han har fortsatt, 18 anmälningar och en påhittad stämpling.
Oh, and one more thing: bortträngda minnen finns inte, han ljög om sin stackars morsa också.