Citat:
Ursprungligen postat av
Alsteralven3338
Håller fullständigt med dig!
Bra där!
Märkt att många tycker att del tre var riktigt fesljummen, fulklippt och vinklad. Lika fesljummen som de två första delarna utan några som helst scoops eller något uppseendeväckande.
De har försökt göra så att Chrippa och Linnea ska se ut som att de är offer fast alla vet att det är helt tvärtom. Man kan inte reducera ner flera års tjafs till bara tre timmar.
Till och med photoshopat i Joakims konversationer har man gjort, pinsamt för SVT att skämma ut sig så.
Men SVT fulklippte ju även om Trumps tal på precis samma sätt som BBC gjorde och straffas för, så man är inte förvånad. SVT borde och straffas och huvuden borde rulla på SVT för det, precis som de gjorde på BBC.
Det är ett enormt stöd för Joakim i sociala medier efter detta. Detta kommer inte påverka ett dugg negativt, han kommer fortsätta att bli mäktigare och mäktigare och ännu mer framgångsrik och förmögen.
Detta är nästan bara bra för Joakim eftersom fler sluter upp och stöttar honom och ser att SVT/Bo-Göran Bodin har förminskat, komprimerat, förvrängt vinklat och förvanskat det mesta i sin undermåliga dokumentär.