Citat:
Ursprungligen postat av
andersbachmann2
finns det inte såna här hostels man kan bo på under sin LIA - och varför skulle inte skolorna med sin jättefinansiering inte kunna hjälpa till att åtminstone erbjuda någon hyreslägenhet/företagslägenhet som eleven får betala för under tiden?
nån som vet vart TCC-Solna-Stockholm brukar skicka sina studenter till för städer? studenter borde skickas till områden som ligger geografiskt nära studieorten. annars känns det orealistiskt och lite som att spela ping-pong med tennistrack om nån från stockholm ska stationera sig i abisko lol eller på gränsen mot nordnorge.
Det skulle ju vara en idé att de hade kanske en 5-rummare eller något som man kunde hyra rum i och dela med andra som har LIA samtidigt.
Jag tror att alla skolor skickar eleverna dit de får platser erbjudna, alla får nog inte Stockholm eller Mälardalen.
Jag har haft elever som kommit från hela Sverige, så jag tror att man kan hamna vart som helst i landet, vilket även är en av fördelarna med att gå en YH jämfört med att gå en betald internutbildning, man får prova på att köra på så många olika ställen och olika typer av fordon.