Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Vänta nu , jag ifrågadsatt hur du kom fram till att han är omöjlig då kontrade du med en motfråga..!
Men visst han stämplar ut 23:19 ca 60m från brottsplatsen och återkommer ca 23:35
Mellan dessa tider är det ett pussel av spekulationer vart och vad Engström har gjort och vart han befunnit sig !
Nu kan du förklara hur han omöjligen kan vara GM
Okay.
Materialet ger endast ett fåtal olika möjliga gärningsmän,när vi talar rent förloppsmässigt.
Dessa är kända under namnen Grandmannen,korvkioskmannen,Tensonmannen,Dekorimam annen.
Det föreligger dessutom klar sannolikhet,givet förloppet och utifrån vilka övriga kända omständigheter som omger MOP att det handlar om en och samma person för flera olika observationer.
Vore det så att Engström var mördaren så måste han också vara identisk med en eller flera av ovanstående "identiteter".
Kan då Engström ha varit identisk med någon av dessa?
Svaret är Nej utifrån all känd materialfakta.
Engström kan inte ha varit vare sig Grandmannen,Korvkioskmannen,Tensonmannen eller Dekorimamannen.Härav följer den naturliga slutsatsen att Engström härför inte mördade Olof Palme..vilket i sin tur omöjliggör den nödvändiga gärningsbeskrivningen med honom i huvudrollen.
Frågor på detta?
Jag urvecklar gärna utifrån materialfakta..men egna påhittade grejer utan något stöd i materialet ger jag naturligtvis ingenting för.
Frågor så här långt?
Om inte går jag gärna igenom varför de nödvändiga förutsättningarna för att Engström varit mördaren utifrån dessa nödvändiga "identiteter" saknas.
Jag kommer dessutom att be dig förklara ett antal olika uppgifter som Engström uppgett i förhör och andra samtal,vid tidpunkter där dessa inte var kända för allmänheten,och där dessa saker omöjligt kan ha uppgetts av gärningsmannen vid de tidpunkter som Engström anger dem.