Citat:
Ursprungligen postat av
wirmola
Det har nog funnits en kamera i varje drönare, och det flyger kommersiella satelliter över länderna hela tiden. Om det skulle ha hänt, hade det funnits bilder. ditt kiosk mongo.
Ukrainska generalstaben har varit den mest nyktra rösten, under den här incidenten. De har - efter vad jag kan se - talat sanning hela tiden.
I söndags sade de att fem baser och 41 plan hade angripits. OBS! Man sade "angripits" ("have been targeted") - och inte förstörts. Detta kom emellertid att tolkas till att 41 flygplan hade "förstörts" på många håll - inte minst i denna tråd.
I måndags kunde generalstaben precisera sina uppgifter, med meddelandet att 13 flygplan hade "förstörts" och ytterligare plan hade "skadats", men att det var oklart i vilken omfattning. Kunskapen om detta bygger på satellitinformation, som jag bedömer har inhämtats genom det samarbete som Ukraina har med de japanska självförsvarsstyrkorna sedan tidigare i år.
En av de exakta - och alltså verifierbara uppgifterna - som generalstaben gav, var att "åtta plan" hade "förstörts" på Belajabasen utanför Irkutsk. Denna uppgift har bekräftats av de kommersiella satelliter som körs av Maxar, respektive Capella Space. Analys av deras bilder ger vid handen att ukrainska generalstaben varken hade ljugit eller överdrivit. På denna flygplats kunde man konstatera följande åtta flygplan som såg ut att inte må så bra, nämligen tre Tu-95 "Bear" och en Tu-22M3 "Backfire" som det bara var kaffeved kvar av, samt en Bear och tre Backfires som troligen har förstörts.
Alltså: uppgifterna från ukrainsk krigsledning tycks vara i stort sett korrekt.