2025-05-01, 10:47
  #4909
Medlem
Bertil.Falukorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrGrant
Haha det kanske var en bra betydelse , bara det att Martin Jonsson , dansaren , tatuerade in likadan sax på sin arm. Tror inte han vill kastrera någon..

Vad är det du försöker säga? Finns det straighta dansare i programmet? Han kanske bara tycker om att sy?
Citera
2025-05-01, 10:47
  #4910
Citat:
Ursprungligen postat av katperlom
Har exmaken till C (äldsta sonens pappa ) uttalat sig än?

Fan vad arg jag hade varit om jag var han. M har varit bonus pappa till hans son. Upplägget har varit tydligt för alla. Sveket från M ger ringar på vattnet långt bortanför C som person. Tänk er att svika BARN på det sättet

Fy fan vad omanligt

Inte i media men han vittnar i rättegången till stöd för Chiara.
Han har och har alltid haft en superbra relation med Chiara. De har åkt på gemensamma semestrar för att deras barn ska få åka med både mamma och pappa samtidigt.
Så deras relation som ex är ljusår ifrån hennes relation till sitt blivande ex Måns.

Måns å andra sidan har noll kontakt med sina ex.
Till och med hans vän och kollega Erik Segerstedt sa nyss i en intervju att han känner sig likgiltig för hur Måns känner i detta, på grund av hur Måns ”levt”.
”Ingen rök utan eld” avslutade han med.
Citera
2025-05-01, 10:47
  #4911
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av katperlom
Ok så du kan inte sa att dom båda använt sociala medier för att smutskasta varandra?

Du kan inte se att det är helt sinnessjukt av honom att vilja splittra sina barn från deras storebror som dom vuxit upp nära?

Du tycker inte det är konstigt att sätta sina barns mamma i en sits där hon måste välja mellan sina egna barn?
Vem började det hela??
Ciara ingen annan så lägg ned smutskastningskampanjen MZ har försökt kyla ned situationen men Ciara har fortsatt, Så det är skillnad i agerande och agerande men det ser inte alla man har ett avsky mot MZ så man ser inte vad som är vad!

Ciara GICK med på flytten till Sverige hon visste varannan vecka måste hon till UK vara där samt kanske längre men hon var med på noterna annars hade dem inte en flyttat, Så att MZ tvingar det är bara en upphittad historia så tråden ska passa in i ett visst narrativ inget annat mer än så!

Nej det är inget konstigt många föräldrar har så delad vårdnad stund om så löser dem så att ena partnern flyttar ut från bostaden men barnen bor kvar och den andra ha en lägenhet under dem veckorna, Så sluta linda in att det är synd om Ciara hon visste förutsättningarna då hon gifte sig med MZ så om hon nu i efterhand har ånger så visst men bete dig normalt skilsmässor är vanliga men lös det utanför rampljuset inte som Ciara & CL håller på media!
Citera
2025-05-01, 10:48
  #4912
Citat:
Ursprungligen postat av katperlom
Ja så var det ju. Hon ansökte om skilsmässa i england, han ansökte i Sverige ett par dagar senare och gick samtidigt ut i pressen och sa att det var hans beslut. Gissningsvis för att det ska verka utåt som att hennes ansökan om att flytta hem med barnen är en hämnd från hennes sida.

Kanske var det just uttalandet i pressen om att det var han som tagit beslutet om skilsmässa som gjorde att hon fick nog och outade honom!

Ja så var det ju. Hon sa att han ljuger och sätter narrativ hon inte kan påverka, som ”folkkär” kändis i Sverige. Och att hon under hela äktenskapet skyddat honom och hans image genom att INTE prata högt om sanningen.
Citera
2025-05-01, 10:48
  #4913
Citat:
Ursprungligen postat av MrGrant
Nej.

Det säger mest om dig faktiskt. de flesta andra vuxna verkar se rakt genom hans skit
Citera
2025-05-01, 10:49
  #4914
Medlem
Hur kunde så många rösta på revolution? Så otroligt slät nummer. Med ai text och autotune deluxe.

Måns har ju verkligen ingen genuin musikalitet i sig men är en riktigt bra showbiz man och programledare dock.
Citera
2025-05-01, 10:50
  #4915
Medlem
MrGrants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Falukorv
Vad är det du försöker säga? Finns det straighta dansare i programmet? Han kanske bara tycker om att sy?
Vad vet jag om hans sexualitet , men han har iaf haft flickvänner tidigare.https://www.hant.se/noje/darfor-kann...dance/10753676
Citera
2025-05-01, 10:54
  #4916
Medlem
Leif.Jennekvists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trues245
Verkligen inte, hon har levt så som män säger att de vill att kvinnor ska leva. Dvs tagit hand om barnen medans han är ute och jobbar, turnerar och festar.

Ser inget konstigt i det, han tjänar mer pengar vilket gynnar familjen ekonomiskt, och ger föräldrarna möjlighet att skapa bra förutsättningar för de gemensamma barnen.
Citera
2025-05-01, 10:56
  #4917
Medlem
Bertil.Falukorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av katperlom
Ok så du kan inte sa att dom båda använt sociala medier för att smutskasta varandra?

Du kan inte se att det är helt sinnessjukt av honom att vilja splittra sina barn från deras storebror som dom vuxit upp nära?

Du tycker inte det är konstigt att sätta sina barns mamma i en sits där hon måste välja mellan sina egna barn?

Även om allt tyder på att mamman är en bättre vårdnadshavare kan jag personligen inte klandra honom för att han gör allt för att inte förlora sina barn. Här skulle istället ha behövts att de suttit ned och skrivit ett kontrakt. Han har haft sina barn i England tidigare och träffat dem där.

Har Måns råd att skaffa sig någon typ av bostad i UK? Förmodligen. Kan Måns med god marginal förklara för mamman när han avser vara i landet för att träffa sina barn. Kan mamman garantera ett upplägg där hon inte försvårar umgänget? I så fall kunde man ha nått en uppgörelse.


Är Måns livsstil så out there att hans kontakt med barnen borde begränsas? Då har vi problem av en annan dignitet.
Det är kanske då man är tvungen att gå till domstol. Och han är tvungen att fläska på med allt han har som motdrag.
__________________
Senast redigerad av Bertil.Falukorv 2025-05-01 kl. 10:58.
Citera
2025-05-01, 10:56
  #4918
Medlem
MrGrants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av katperlom
Det säger mest om dig faktiskt. de flesta andra vuxna verkar se rakt genom hans skit
Det säger mycket om dig med faktiskt som har valt att tro på allt som skrivs i sociala medier. Vänta med att döma tills allt kommit fram. Om du inte levt med familjen ett tag vill säga.
Citera
2025-05-01, 10:56
  #4919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lazydell
Men det går ju lika bra att vända på det; Hans söner är ju svenska, de bor i Sverige och går i svensk skola, har en svensk pappa. Den minsta har bott mer än halva sitt liv här.
Hon har ju redan gått med på att flytta dem hit, annars skulle de inte vara här.
Att det skulle vara tillfälligt är en efterhandskonstruktion. Vem flyttar sitt barn "tillfälligt" till ett nytt land och en ny skola?

Det är han som har flyttat till England och skaffat barn med en engelsk kvinna. De träffades där, de har bott där.

Du förstår väl själv att hon inte kan eller vill flytta permanent till Sverige när hon har ett barn till i England. Helt uppenbart att Måns har utövat påtryckningar för att få till den flytten.

Men ja, det hade varit bättre för henne att bryta innan flytten till Sverige. Att ta ev domstolsförhandlingar i engelsk domstol. Hon ville väl försöka rädda äktenskapet, för det råder inget tvivel om att hon älskade, kanske fortfarande älskar sin man. Till slut bryts ju det där ner om det blir för mycket förnedring där både hon och hennes barn far illa. Då är hennes instinkt att skydda barnen, kärleken till dem är ännu starkare.
Citera
2025-05-01, 10:58
  #4920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karoline76
Allt för uppmärksamhet och pengar.

Behöver kanske mer uppmärksamhet för hennes nya tv serie.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in