Citat:
Ursprungligen postat av
Brunafingrarna
Jag har en lösning, säg att 3 miljoner svenskar verkligen vill ha 10 nya reaktorer och att investeringen om 1000miljarder delas 50% av industrin, då rör det sig om 500 miljarder kr eller 167000kr per person att skjuta till, det är ändå inte så farligt?
Investeringen är visserligen utdömd på planeringsstadiet, men den blåbruna högern vill hemskt gärna bygga monument för att symbolisera den starka staten och inte ska vi hindra medborgarna från en usel investering när det finns kommersiella alternativ?
Man kan vända på det.
Såvida halva industrin och 3 miljoner svenskar anser att vindkraft är bra, så kan dom få investera 300 miljarder kronor av egna pengar i vindkraft. Då får dom en stor mängd "billig" vindkraft, som dom får använda helt för sig själva.
Vindkrafts-predikanterna behöver själva få ta konsekvensen av vindkraftens stora svaghet. Dom har bara tillgång till så mycket el som vinden producerar. När vinden avtar så slocknar lamporna. Industrierna behöver stänga ner i väntan på starkare vindar. Vindkrafts-anhängarna ska inte få använda elnätet till att kompensera vindkraftens skiftande produktion.
Vindkrafts-anhängarna kan få använda elnätet till att transportera el mellan sig själva, men aldrig som reglerkraft. Svenska Kraftnät behöver tillse att vindkrafts-anhängarna aldrig får tillgång till mer el än dom själva producerar. På samma sätt ska vindkrafts-anhängarna aldrig få tillföra mer el än dom själva konsumerar.
Dom övriga elkunderna, dom som inte har investerat i vindkraft, får acceptera att betala en högre taxa. Det ger pengar som ska gå till att återuppbygga av den elproduktion som Miljöpartiet och Socialdemokraterna förstörde. Dom övriga elkunderna, dom som betalar den höga taxan, får pålitlig tillgång till el, oavsett väder.
Det bör vara en helt rättvis plan. Vindkrafts-anhängarna slipper att betala för återuppbyggandet av fungerande elproduktion. Och atomkrafts-anhängarna slipper att utsättas för vindkraftens skiftningar.