2025-03-19, 17:46
  #62185
Bannlyst
Vad är en "klimatsmart" ko? Kor är inte något vi gräver upp ur jorden likt olja och kol, utan del av ett naturligt kretslopp. Den metan den rapar och fiser stannar i atmosfären i tio år, därefter omvandlas den till koldioxid, som tas upp av växter, som äts av kor, som gödslar marken för växter.
Citera
2025-03-19, 18:04
  #62186
Medlem
Mer koldioxid är bra för växtlivet. Växtlivet är bra för oss.

Miljöförstöring och sådant däremot, monokulturbruk också för den delen, ja med mera, men klimatpropagandan går istället varm på koldioxid och koprutt. Löjligt.
Citera
2025-03-19, 18:25
  #62187
Medlem
Jordgubbes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Riddarhuset
Varifrån kommer siffran 0,16% av växthusgasproblemet?
Jag plockade "88 miljoner ton" (Sveriges konsumtionsbaserade utsläpp av växthusgaser) från Ekonomifakta och "53 817 ton" från en annan del av Ekonomifakta, dividerade och fick 0.16 procent. Sen jämförde med befolkningen Sverige resp världen. Kanske glömt nån aspekt, fritt fram att justera.
Citera
2025-03-19, 18:47
  #62188
Medlem
MrArturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Ny ovetenskaplig skräckpropaganda från globalisternas klimatlobby!



Ja, hela världen är en del av en klimatkonspirerande klimatlobby med syfte att ta makten från oljediktaturer och andra oligarker.

Tur vi har bloggar som klimatupplysningen och notrickzone och vloggarna på Youtube som väcker alla wokes, som fallit offer för de vetenskapliga tidskrifternas vassa klor eller hur man nu brukar säga.

WMO via Reuters. Pfft. Sanningingen finns på truth social!

Kan innehålla ironi.
__________________
Senast redigerad av MrArtur 2025-03-19 kl. 18:49.
Citera
2025-03-19, 18:56
  #62189
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TurretWithHatch
Ja kvinnor shoppar mer men de använder också second hand i högre utsträckning än män.

Minns någon tråd för typ 10 år sedan där det diskuterades vilket kön som är sämst för klimatet. Kvinnor köper mer krims-krams, män kör mer bil istället för att åka kollektivt och så vidare. Det rådde ingen konsensus direkt om vilket kön som var värst.

Det uppseendeväckande i denna artikel är inte jakten på kossan utan att SVT valt att anställa en klimatreporter.

Män (dom flesta) nöter väl ut kläder och skor innan man köper nytt så det blir inte mycket kvar att återanvända.
Kvinnor däremot har fulla garderoben med oanvända eller nästan oanvända kläder, naturligtvis måste den tömmas ibland för att få plats med nya "fynd" och då blir det förhoppningsvis återanvänt.
Skor ska vi fan inte snacka om...
Citera
2025-03-19, 20:41
  #62190
Avstängd
LostinDarknesss avatar
Jakten på de stackars kossorna är fördjävlig rent ut sagt!

Kul att se att ni uppmärksammar det med !!!

Hur kan Sveriges politiker samt Arla rättfärdiga mixtrandet på levande varelser som (en annan i tråden nämnde) är en del av det naturliga kretsloppet!?

Dessa människor skulle ju sättas i fängelse och aldrig få gå fria igen!!

Låt levande djur få vara naturliga och fungera precis som de är skapta till att fungera! Människan ska inte mixtra överhuvudtaget med dom om det inte är för att hjälpa sjuka eller skadade djur! Istället kanske man skulle se över de som som begått mod och minska deras möjligheter till att vara en del av den höga konsumeringen!

Sverige släpper väl ut ca 1/10:e del mot vad tyskarna gör, och de i sin tur ligger långt under Kina, USA som ändå har tillgång till nyaste teknikerna vilket de andra stora utsläppsländerna inte har. Och när ska man inse att målen aldrig kommer att gå att uppfylla utan en totalitär globalisering medsamma regler och lagar över hela jorden?

Mixtrandet med djur / korna är rent av skamligt av Sverige att hålla på med. Man vet heller inte vad det får för konsekvenser 50-200 år framåt i tiden!

Någonstans så måste man acceptera att jorden kommer ge konsekvenser tillbaka mot människan. Det borde väl vara något de Hurrar för istället för att motarbeta allt och alla (t om oskyldiga djur HERREGUD!) ända in och igenom väggen??
__________________
Senast redigerad av LostinDarkness 2025-03-19 kl. 20:48.
Citera
2025-03-19, 20:47
  #62191
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrArtur
Med 180 grader menar brunafingrarna att du försöker använda osäkerheter för att spela ned riskerna.
Det framgår om man har läsförståelse.

Om det verkligen är så att du menar att osäkerheterna gör läget än mer allvarligt, ja, då har vi faktiskt missförstått dig.
Din ”läsförståelse” handlar nog mer om konfirmeringsbias och försvarsmekanismer.

Självklart är det oerhört allvarligt att så många förlitar sig på modeller som är otillräckliga och missar väsentliga faktorer som bidrar till uppvärmningen. Som det sägs i videon: ”Which means our global leaders have been making poorly-informed decisions for several decades.”
Citera
2025-03-19, 21:20
  #62192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Exemplarisk.
Detta är så urspårat. Sveriges totala utsläpp ligger väl på 2 promille ungefär av jordens utsläpp och skulle Sverige försvinna från jordens yta i morgon så skulle detta inte märkas alls på klimatet. Så viktiga är vi. Ändå använder SVT våra skattepengar till att leta rätt på Sveriges mest klimatsmarta kossa som antagligen är fullproppad med kemikalien Bovaer för att den ska prutta mindre och svensken sitter och klappar händerna i tv-soffan.

Kina öppnar nya kolkraftverk hela tiden medan svensk statlig media springer runt och jagar stackars kossor och tror att detta ska rädda planeten från undergång. Jävla dagis.

Sverige ligger redan långt före andra länder när det kommer till utsläpp men i stället för att klappa oss själva på axeln och vara stolta över det så ska den vanliga människan straffas ännu hårdare hela tiden med all skit dom hittar på. Nu proppar bland annat Arla in kemikalier i kossor och därmed våran mjölk för att kossan ska prutta mindre. Var finns logiken? Hur mycket påverkar det jordens klimat?

Klimatarbetet går emot all logik och allt sunt förnuft, ändå fortsätter vansinnet. Varför? Kan det pyttelilla Sverige som står för 0,002% av planetens utsläpp verkligen påverka klimatet hur mycket klimatsekten än vill det?

Artikeln:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/folj-med-pa-jakt-efter-sveriges-mest-klimatsmarta-ko


Bra du tar upp det. Det finns ingen rim och reson i hela denna hysteri. Och havsvattennivån är densamma, hur mycket de än skriver om att den höjts.
Och luftkvaliteten är hemsk på många håll. Kina är värst sedan Europa. Det är fördjävligt i Norra Italien och även västra Tyskland Belgien Nederländerna England. Och flera ställen på balkan också.
Det är sjukt med journalistiken - nån styr allt som skrivs. Media är korrupt.
Men Sverige är med på ett hörn. Var det inte Vattenfall som köpte brunkolstäkter i Tyskland - och släpper ut många gåner mer där än i Sverige?
Finns kartor som visar luftföroreningarna -Kina Europa och östra USA. är de tre största. Men Kina är i en klass för sig. Stora delar av landet ligger under smog!

För övrigt 2 promille är 0,2%.
Citera
2025-03-19, 21:57
  #62193
Medlem
MrArturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Din ”läsförståelse” handlar nog mer om konfirmeringsbias och försvarsmekanismer.

Självklart är det oerhört allvarligt att så många förlitar sig på modeller som är otillräckliga och missar väsentliga faktorer som bidrar till uppvärmningen. Som det sägs i videon: ”Which means our global leaders have been making poorly-informed decisions for several decades.”
Om man frågar chatgpt om denna fallasi jag nämnde tidigare och efter exempel på hur den används av klimat"skeptiker" kan man få svar som detta:

Citat:
Ursprungligen postat av chatgpt

Ja, här är ett exempel på motte-and-bailey-fallasi där klimatförnekare utnyttjar osäkerheter:

Bailey (den kontroversiella positionen):
"Klimatmodellerna är opålitliga och överdriver uppvärmningen, så vi kan inte lita på forskningen."

När någon påpekar att klimatmodeller är välunderbyggda och att osäkerheter beaktas...

Motte (den lättförsvarade positionen):
"Det finns alltid en viss osäkerhet i vetenskapen."

Här försöker de först diskreditera klimatvetenskapen helt, men när de blir ifrågasatta backar de till den mer triviala poängen att vetenskap alltid har viss osäkerhet – vilket ingen ifrågasätter.

Denna taktik kan användas för att skapa en illusion av att klimatforskningen är alltför osäker för att motivera åtgärder, trots att osäkerheten oftast handlar om detaljer, inte den grundläggande slutsatsen att människan orsakar global uppvärmning.


Så, att du som vanligt anklagar andra för att missförstå dig pga dålig läsförståelse (enligt tillbakakakaprincipen) verkar vara rätt utbrett. Det är nog bara du och alla andra foliehattar som förstår allt.
Citera
2025-03-19, 22:27
  #62194
Medlem
Brunafingrarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Du visar åter att du överhuvudtaget inte förstår det jag skriver. Videon säger samma sak som jag: Modellerna är otillräckliga och missar väsentliga faktorer som bidrar till uppvärmningen.

Vilka kan orsakerna vara till att klimatmodellerna underskattar observerbar förändring?

Jag kan tänka mig flera orsaker, i videon tas upplösningen som en begränsande faktor.
Du är ofta inne på solinstrålningens påverkan, dess osäkerhetsfaktorer, det är mycket möjligt att den överskattas i modellerna, koldioxidupptagning i haven är en annan, otillräcklig förståelse om hur olika delsystem fungerar tillsammans kan vara en annan orsak till de kraftiga avvikelserna.
Intressantast är accelerationen, i videon diskuteras om banan för framtida klimatförändring helt enkelt har haft en för låg lutning, att de värre scenariorna verka stämma mer överens med observationer.

Kommande decennier är avgörande Totius, ligger vi kvar på nuvarande bana blir det svårt, inte för att säga omöjligt, att bryta "parabeln" i tid för att hålla tillbaka ödesdigra konsekvenser.
Oroande men inte överraskande Totius, vi har haft en osund övertro på klimatmodellerna, där ger jag dig rätt.
Citera
2025-03-19, 22:33
  #62195
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrArtur
Om man frågar chatgpt om denna fallasi jag nämnde tidigare och efter exempel på hur den används av klimat"skeptiker" kan man få svar som detta:



Så, att du som vanligt anklagar andra för att missförstå dig pga dålig läsförståelse (enligt tillbakakakaprincipen) verkar vara rätt utbrett. Det är nog bara du och alla andra foliehattar som förstår allt.
Nej, du missförstår fortfarande. De ”foliehattar” som ”förstår allt” är i det här fallet sådana som du som bergsäkert påstår att människan orsakat all uppvärmning (trots att modellerna är otillräckliga och missar väsentliga faktorer som bidrar till uppvärmningen).

Motte är i det här fallet IPCC och bailey de som menar att orsakerna till uppvärmningen är mycket mer omfattande och komplicerade.
Citera
2025-03-19, 22:36
  #62196
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brunafingrarna
Vilka kan orsakerna vara till att klimatmodellerna underskattar observerbar förändring?

Jag kan tänka mig flera orsaker, i videon tas upplösningen som en begränsande faktor.
Du är ofta inne på solinstrålningens påverkan, dess osäkerhetsfaktorer, det är mycket möjligt att den överskattas i modellerna, koldioxidupptagning i haven är en annan, otillräcklig förståelse om hur olika delsystem fungerar tillsammans kan vara en annan orsak till de kraftiga avvikelserna.
Intressantast är accelerationen, i videon diskuteras om banan för framtida klimatförändring helt enkelt har haft en för låg lutning, att de värre scenariorna verka stämma mer överens med observationer.

Kommande decennier är avgörande Totius, ligger vi kvar på nuvarande bana blir det svårt, inte för att säga omöjligt, att bryta "parabeln" i tid för att hålla tillbaka ödesdigra konsekvenser.
Oroande men inte överraskande Totius, vi har haft en osund övertro på klimatmodellerna, där ger jag dig rätt.
Om du hade fattat någonting av detta så hade du förstått hur väsentlig molnbildningen är. Det påtalas också i videon. Men vi kan bara konstatera att du helt enkelt inte fattar det du skriver om. Det är fascinerande att du inte ens fattar att du inte fattar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in