Citat:
Ja, söderut på Luntmakargatan och vidare nedför Brunnsgatan känns ju också som en sannolik flyktväg för GM utifrån att han möjligen skulle sammanstråla med "åsmannen" någonstans längre fram. Flytkväg norrut på Luntmakargatan omöjliggör ju det, där blir han ju mer eller mindre instängd också.
Edit: Var de utrustade med walkie talkies vore en flyktväg norrut på Luntmakargatan också mindre trolig med tanke på att kommunaktionsmöjligheterna skulle försvåras då. Man kan ju för all del kommunicera på ganska långa avstånd i öppen terräng men i en stad är det en annan femma med tanke på byggnader.
Edit: Var de utrustade med walkie talkies vore en flyktväg norrut på Luntmakargatan också mindre trolig med tanke på att kommunaktionsmöjligheterna skulle försvåras då. Man kan ju för all del kommunicera på ganska långa avstånd i öppen terräng men i en stad är det en annan femma med tanke på byggnader.
Vittnena såg en man fly.
De såg gärningsmannen fly. Vittnet Jan Nilsson såg ett annat vittne (sannolikt Per Vallin) springa en bit österut. Kanske en halv minut senare. Då var andra vittnen framme vid Palme.
Det finns inget "tvåmannascenario" på mordplatsen.
Taxiföraren Hans Johansson såg att GM passerade Luntmakargatan och fortsatte mot trapporna.
Vittnet Lars Jeppsson (som stod vid sydvästra hörnet av korsningen Tunnelgatan - Luntmakargatan när skotten kom) hörde bara en man närma sig på andra sidan manskapsbodarna, såg bara en man passera Luntmakargatan (utan att se Lars) och såg bara en man springa uppför trappan. Med två steg i taget.
När GM hade passerat Luntmakargatan flyttade sig Lars till nordöstra hörnet av korsningen. Där såg han ingen som flydde på Luntmakargatan. Varken söderut eller norrut. Lars stod vid Rikstelefons manlucka i nordöstra hörnet av korsningen, följde GM med blicken från nedersta delen av trappan och ända till krönet och såg att han inte blickade bakåt förrän vid krönet (E15-C).
Från Sveavägen iakttogs Lars av Lisbeth Palme (som såg honom "1- 3 minuter" efter skotten) och vittnet Stig Engström. Ingen av dem visste vem Lars var. Tretton timmar efter mordet uppgav Stig att Lars var i "20-årsåldern". Lars var 25. Allmänheten visste inte vem Lars var förrän den 4 mars (fyra dagar efter mordet). Hans identitet läckte till Marianne Hühne på Aftonbladet. En av de läckor som skadade utredningen mest. Hühne har inte avslöjat eller antytt vem läckan var.
GM kunde inte se från krönet att Lars var i "20-årsåldern" när GM gjorde ett "snabbt ögonkast" över axeln och Lars gömde sig snabbt bakom skjulet med containern (ett av åklagaren Krister Peterssons felaktiga påståenden den 10 juni 2020).
Skribenten som du svarade är ofta oseriös. De som har invändningar möts av grova personangrepp. Trams (regel 0.03) och personangrepp (regel 1.08) är förbjudna på Flashback. Som alla kan se i skribentens inlägg (de som är kvar) efterlevs inte reglerna.
Skribenten har tidigare påstått att Fröken Ur på LAC-bandet gick två minuter före(!), att polisen ankom till mordplatsen en minut efter skotten(!), att ambulans A951 från Sollentuna var utsänd av Säpo(!), att paret Palme hade ett "förmöte" vid Skandias entré(!), att GM var kortare än Olof Palme(!) och andra udda idéer. Listan är lång. Min personliga favorit är skribentens kommentar om kommissarie Gösta Söderström och hans förare Ingvar Windén (de första poliserna på platsen). De var bättre än Bosse Parnevik. Den som frågar "har du signalement på den där killen" på LAC-bandet är Söderström eller Windén och inte vittnet Leif Ljungqvist (vars röst hörs i inspelningarna från tingsrätten och hovrätten 1989).
Alla har rätt till en åsikt. Om man tror på sin åsikt. Vad skribenten skriver är ofta fel. Det vet alla (även skribenten själv). Med andra ord trams. Varför ägnar han sig åt trams? Fråga honom. Kanske för mycket fritid.
__________________
Senast redigerad av Lebel 2025-02-17 kl. 09:38.
Senast redigerad av Lebel 2025-02-17 kl. 09:38.