Citat:
Ursprungligen postat av
userboy
Frågan är ju varför du ens åkte?
Tycker att man ganska snabbt som vuxen, om man har någorlunda självinsikt, inser ifall man gillar "resor" (bara att höra eller läsa ordet "resa", med sin påtvingade jävla positiva underton, gör mig lite irriterad) eller inte.
Så min fråga till dig är - vem lyckades övertala dig? Och följdfrågan är ju - skrattar din fru åt din humor?
Mina första skidresor skedde vid 18års ålder. Det var ingen övertalning, snarare en grej som alla skulle göra.
En festargrej, liksom när vi dundrade iväg till nån medelhavsö, fast tvärtom. Jag har ganska roliga minnen av det också, inte bara just det trista jag beskrev innan.
Mitt svar till din följdfråga får bli att hon har varit min fru i 8 år. Om det är min stora kuk eller feta lön, eller min humor som håller henne kvar lär va hårfint avgjort. Men vi fann inte varann på nån shotstinn pjäxdans, som tråden handlar om. Hon skrattar en del ändå.