Citat:
Ursprungligen postat av
MpunktM
Hur kommer man ens på tanken att åka till Sälen och inte åka utför? Jag förstår verkligen inte längdåkare.
Men ja, Sälen är dyrt. Jag antar att man får ha en bekant med tillgång till stuga för att få ner priset till rimliga nivåer.
För att utförsåkningen i Sälen består av några mindre kullar som du måste staka dig fram för att få fart nedför.
Förstår verkligen inte den som påstår sig gilla utförsåkning och samtidigt prioritera att lägga sina pengar på kullarna i Sälen.
Nej, så länge det inte handlar om åkning för barnen har Sälen verkligen ingenting att erbjuda för den alpina åkaren. Åk då hellre vartannat år och dra då till Alperna så att du får litet kvalitet för pengarna.
Har på senare år däremot upptäckt hur fina längdskidspår det finns i Sälen. Mycket bättre att fokusera på det. Då slipper man ju lättare de otroligt dyra och otroligt dåliga lunchrestaurangerna i Sälen. Det lunchstället som ligger ovanför Snögubben serverade den sämsta lunch jag någonsin har ätit i skidsammanhang.