Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Oavsett vad du och jag anser om det här fallet, nej, att en man använder alla medel att få ligga och inte vill acceptera ett nej innebär inte att han är beredd att ta till våld. Det är det ytterst få som beredda till, speciellt i situationer där risken för upptäckt är hög. Det är ett extremt dåligt råd till unga kvinnor att de skall resonera så. Det är tyvärr självdestruktivt och får människor att agera mot sina egna intressen.
Det här resonemanget verkar bygga på en ganska naiv syn på verkligheten.
Att ignorera ett nej är inte bara respektlöst, det är faktiskt farligt.
Att påstå att de flesta män som inte får som de vill inte är beredda att ta till våld är att blunda för det faktum att gränser ofta testas, och att riskerna för kvinnor inte alltid handlar om om något våldsamt händer direkt, utan om en ständigt närvarande oro för att deras nej inte ska respekteras.
Att avfärda den rädslan som "självdestruktiv" visar på en total brist på förståelse för maktdynamik och samtycke i relationer.