Citat:
Ursprungligen postat av
KaptenSvavelsyra
Vad händer med anställda som eventuellt blir avskedade/varslade eller uppsagda vid CH11? Gäller lönegarantin för anställda eller inte? Väldigt många difusa inlägg angående detta i tråden.
Här är lönegarantilagen:
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/lonegarantilag-1992497_sfs-1992-497/
Första paragrafen:
Citat:
1 § Staten svarar enligt denna lag för betalning av arbetstagares fordran (statlig lönegaranti) hos en arbetsgivare som
1. har försatts i konkurs i Sverige eller i ett annat nordiskt land,
2. genomgår företagsrekonstruktion, eller
3. i ett annat land i Europeiska unionen (EU-land) eller inom Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (EES-land) än Sverige är föremål för ett sådant insolvensförfarande som avses i artikel 2.1 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2008/94/EG av den 22 oktober 2008 om skydd för arbetstagare vid arbetsgivarens insolvens, i lydelsen enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2015/1794.
Lag (2022:983).
Det står inte explicit (i andra punkten, dvs. det fetade) att företaget måste genomgå företagsrekonstruktion
i Sverige. Det kan betyda antingen att det är underförstått (kanske hade det hjälpt att titta i förarbeten men det orkar jag inte leta upp, och jag är heller inte någon jurist som ens riktigt vet var man ska leta), eller också att det faktiskt inte spelar någon roll i vilket land rekonstruktionen sker.
Men eftersom det i både första och tredje punkten specificeras "eller i ett annat nordiskt land" respektive "i ett annat EU-land eller EES-land" är min gissning att det endast är rekonstruktion i Sverige som avses. M.a.o., om min tolkning är korrekt, skulle lönegarantin
inte gälla om rekonstruktionen sker utanför Sverige. Och det är uppenbarligen också IF Metalls tolkning, och därför de vill ha Northvolt försatta i konkurs så snart som möjligt.
Men som sagt är jag inte jurist. Det var någon här som verkade ha koll på området (och möjligen vara just jurist), så kanske kommer det mer definitiva/mindre diffusa inlägg om detta längre fram.