Citat:
Ursprungligen postat av
JoaquinGuzman
Vad i FUP:en anser du är det som talar för att en våldtäkt har skett?
- Chatt-konversationen med hennes väninna innan våldtäkten. Där det står klart och tydligt att målsägande ångrar att hon bjöd dit Vi*king. Hon skriver även att hon hellre hade velat att det var "King*en" som skulle komma (en kille hon dejtat). Dvs.:
teknisk bevisning på att hon
inte var ett dugg sexuellt intresserad av Vi*king. Och inte ens ville ha honom sovandes hos sig.
- Blåmärkena, vilka Vi*king "tror" har uppstått på hennes judo. Och som målsägande berättar inträffade under våldtäkten vid ett bord.
Rättsmedicinalverket bekräftar målsägandes berättelse att blåmärkena sannolikt har uppkommit vid bordet, vid den tidpunkten. Vi*king borde ju ha märkt att han var hårdhänt mot henne där (även om det hade varit frivilligt sex), men väljer en bortförklaring. Vilket i mina ögon gör honom mycket mindre trovärdig.
- Vi*king kör två olika historier om hennes kläder och hur de kom av. Dvs.: han verkar inte ha riktig koll på händelseförloppet. Återigen något som i mina ögon minskar hans trovärdighet.
- Vi*kings märkliga sätt (vid förhören) att resonera kring att det nog fanns ett intresse för honom hos målsägande, fast det klargörs inte riktigt hur han fått för sig det. Det har en avvikande karaktär. Låter mer som han inbillat sig något. Vilket för mig ger en viss bild av att han kanske även inbillade sig något när han var i hennes hem...... (Farlig inbillningssjuk kuf?).
- Indikationerna att detta förmodligen inte är första gången Vi*king gjort övertramp mot kvinnor, framläses mellan raderna. Varför annars kalla honom för "fuckboy" och vara helt negativt uppskruvade kring att han ska sova hos målsägande? Även vid förhör med målsägande kommer liknande fram. (Farlig inbillningssjuk kuf som är beredd att i sin inbillningssjuka göra övertramp?).
- På morgonen försöker Vi*king sig på sex igen, men målsägande vill
inte och han avbryter det hela. Båda berättar detta. Om det nu varit så "hett sex" mellan de båda på natten, varför skulle då plötsligt målsägande inte vilja? Hmmmm.... Jo, kanske för att det inte var "hett sex" under natten, utan en regelrätt timvis lång våldtäkt.
- Förhöret med målsägandes kamrat A, som var den första målsägande träffade efter våldtäkten. Kan man en del om trauma, så framgår det med
tydlighet ur As förhör, att målsägande är uppenbart traumatiserad när A kommer hem till målsägande. Varför skulle hon var traumatiserad av vanligt samtyckande sex? Det blir man helt enkelt inte. Något måste ha gjort henne traumatiserad. Våldtäkt tex. Vilket ju faktiskt är vad hon säger själv att hon har blivit.
- Sms:et från Vi*king till målsägande senare under dagen, där han i princip kommer med ett slags förtäckt hot iklätt som en fråga. Att de
inte ska berätta det hela för någon.