Resultat: Vem tror ni vinner debatten i natt eller blir det ingen skillnad alls.
Trump vinner bekvämt och lätt.
46,24%
461 röster
Harris vinner bekvämt och lätt.
33,00%
329 röster
Det hela var positivt eller urdåligt för båda så att ingen vinner alls.
20,76%
207 röster
2024-09-11, 14:22
  #1993
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Midtown
Problemet med dig är att du är en sojafierad betacuck som de flesta män i Sverige idag. Därför har du svårt för starka ledare. För du associerar de här ledarna med individer som trampar på dig, då du är beta.

Men grejen är att ett land som USA som ska vara världsledande och som konkurrerar med en diktatorisk kommunistregim i Kina behöver en stark ledare. De behöver inte en lilla landet lagom nolla som leker godhjärtat utåt genom snälla floskler, men som i praktiken sätter sitt land i skiten både inrikes och utrikes. Hon och Biden har under sin tid vid makten skapat enormt mycket oreda på hemmaplan. Och globalt har världen aldrig varit med destabiliserad, vi står på gränsen till ett stundande tredje världskrig på grund av dementen Biden och kamelen Harris.

Haha vilken smörja, jag röstar höger i Sverige och är vanligtvis republikan men precis som 95% I den här tråden så kan jag ju se att Trump sinnesförvirrad och att han är en skam för det republikanska partiet.

Han spyr bara ur sig konspirationer utan den minsta faktakoll, han är arg och bitter och svingar mot allt han kommer åt. Ett weirdo.

Har du ens lyssnat på vad han har sagt i den här debatten?

Man behöver var bra lågbegåvad för att gå på hans dravel. Sen är inte Harris och hennes politik jättebra heller men hon framstår som överlägsen bredvid den där dåren.
__________________
Senast redigerad av Kimma7 2024-09-11 kl. 14:25.
Citera
2024-09-11, 14:22
  #1994
Medlem
mickenyqvist123s avatar
Tycker att Trumps svar kring om han skäms angående Jan 6 var riktigt uselt. Han duckade frågan helt och började svamla om "när kommer alla sydamerikanska immigranter åtalas, när kommer de som eldade upp Minneapolis att åtalas". Vad fan har de kravallerna, som inte ens inträffade samma år som J6, med den dagen att göra? Hade förväntat mig en bättre ursäkt, han har ju haft veckor att preppa.
Citera
2024-09-11, 14:23
  #1995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ilikepancakes
Ok. Trodde inte att folk faktiskt tror det på riktigt. Men tydligen...
Vadå? Att Dick Cheney är neocon är ju hur väldokumenterat som helst.
Citera
2024-09-11, 14:23
  #1996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VizslaSilver
Nej, Trump är oanständig och en skitstövel. En clown utan fason. Det är därför folk röstar på Harris.

Så du röstar på korrupta kommunister som islamiserar våra länder, säljer ut sitt land och folk, startar krig och avser begränsa yttrandefriheten bara för att du tycker Trump är otrevligt. Haha, ja ni kommunister är sannerligen dumma i huvudet.
Citera
2024-09-11, 14:23
  #1997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillenArCP
Såg inte debatten.

Vad ansåg amerikansk media om den? Svensk media är så jävla vänster så att få en objektiv bild är ju helt jävla omöjligt.

Till och med FOX News erkände att Trump förlorade debatten.
Citera
2024-09-11, 14:24
  #1998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 5549
Kommunism!? Harris vill alltså omkullkasta hela det amerikanska über-kapitalistiska systemet? Det låter galet.

Marxism då eller?

Hennes pappa är Marxist och hon går i hans fotspår ja.

- Driv på massinvandringen och stoppa krav på ID för att få rösta för att fixa illegala röster

- Stryp yttrandefriheten med censur så att ingen kan protestera

- Ta bort deras konstitutionella rätt till vapen så att ingen kan göra motstånd

- Driv upp skatterna för att flytta makt från folk till staten
Citera
2024-09-11, 14:24
  #1999
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DaddyCool64
Han förde klassisk "Ryssrunks"-logik, han kunde inte heller säga vilken sida han stod på i kriget. Han hyllade dessutom Orban.

Tror inte en sekund på Trumps skitsnack att om han satt vid makten så hade aldrig Putin attackerat Ukraina när han sedan Pudlar kring Ryssland.

Det är bara tomt snack.

Oavsett vad du tror så kvarstår faktum att USA reglerar omvärlden, och en svag inhemsk president skapar betydligt mer instabilitet i världen. Det gör att andra länder passar på att göra saker under den perioden.
Citera
2024-09-11, 14:25
  #2000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aristaeus
Tack! Bästa inlägget i tråden. Neutrala inlägg är som balsam för själen!

När någon använder CNN som källa kan man bara skratta.
Citera
2024-09-11, 14:26
  #2001
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pelle000
Håller med. Globalist media har lyckats bra med att hjärntvätta massan. Anti Trumpers är så barnsliga i sin kritik. Att han inte startat några krig, höjde standarden för dom svarta, sänkte bensinpriset och skatten, medlade fred I Mellanöstern , gjorde förändringar så snabbt räcker inte utan de är vad media visar så de anti Trumpers säger är att han ljuger (drar fiskehistorier,) narcissist, rasist, ärvt pengar och ful äcklig gubbe. Demokraternas lögner är ju värre för dom gör ju inga förändringar men de går inte in i folk då median inte visar det knappt eller alls.
Skrämmer mig hur lätt median kan förvrida huvudet på folk. Alla anti Trumpers på FB drar ju bara upp äcklig ful gubbe som ljuger ungefär. Visst hans ego är enormt men de är inget hinder för vad han åstadkom som president och kommer att göra.
Så jävla förståndshandikappat.

Antitrumpers på FB utgörs av hjärntvättade rysshatare och kommunister. Dvs två grupper som egentligen hatar varandra. Om Trump förlorar kan dock kommunisterna se sig som vinnarna. Nationalister, Sverigevänner och konservativa är körda. Svenskar som älskar Sverige och stöttar Harris är förrädare, så enkelt är det. De är hjärndöda idioter som låtit sig indoktrineras av svensk kommunistmedia.
Citera
2024-09-11, 14:26
  #2002
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnLitenkille
Haha trumpen är så jävla blåst!!
En riktig loser
DT skämde ut sig.

Folk som röstade på DT i denna poll är döva & blinda.

Hur kan man vara i sån förnekelse. Detta bevisar att folk skiter i hur dålig Trump är, och hur mycket bättre Kamala är, republikaner bryr sig inte om kvalitén, det enda som är viktigt är det efterblivna att vara "emot woke".
Kamala är inte felfri men hon är 100x bättre än Trump, om man ska vara ärlig.

Citat:
Ursprungligen postat av lundaelev
Han kanske inte förlorade några för hans väljarbas är oerhörd trogen. Men han vann inga, och hans väljarbas är långt ifrån en majoritet.
Ja de verkar ändå rösta på honom trots klara kopplingar till pedofili/hebefili och dylikt (Epstein) & väldigt många andra brister. Människan skulle kunna våldta barn på scen men de hade ändå skrikit "maga 2024!1!!1!". Som en kult.
__________________
Senast redigerad av N0.N4M3 2024-09-11 kl. 14:29.
Citera
2024-09-11, 14:28
  #2003
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PolackenPeter
Antitrumpers på FB utgörs av hjärntvättade rysshatare och kommunister. Dvs två grupper som egentligen hatar varandra. Om Trump förlorar kan dock kommunisterna se sig som vinnarna. Nationalister, Sverigevänner och konservativa är körda. Svenskar som älskar Sverige och stöttar Harris är förrädare, så enkelt är det. De är hjärndöda idioter som låtit sig indoktrineras av svensk kommunistmedia.

Alltid fått höra att FB utgörs av rasister och nazister. Men nu är det rysshatare och kommunister istället?

Bra då vet vi.

Skiter väl förfan vilken inrikespolitik USA har. Viktigaste är väl deras utrikespolitik och hur samarbetsvillig de kommer vara med ett land som Sverige. Trump pratade skit om Sverige i 4 års tid så valet är väl ganska enkelt där.

Han verkar även ge ryssen tummen upp att gå in I ett land, döda deras befolkning och ta mark. Det är knappast till fördel för Sverige det heller som bor ganska nära Ryssland.
__________________
Senast redigerad av Kimma7 2024-09-11 kl. 14:31.
Citera
2024-09-11, 14:28
  #2004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reiwa
Och i andra omröstningar och polls så vann Trump. Det säger inte så mycket och det enda som spelar någon roll egentligen är hur folk i swingstates tyckte att debatten gick.
Kan du länka till dessa polls då?
Ja, så är det ju. Men en så svag insats av Trump är ju knappast till fördel i någon delstat oavsett.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in