Citat:
Ursprungligen postat av
LeTeigneux
Trump var ju i varje fall rolig när han sade att Kamala borde övertala Biden att skriva på ett beslut om att stänga gränsen och han sade att hon får väcka honom först eftersom klockan ju är fyra på eftermiddagen och han därmed ligger och sover.
Ja, han är ju alltid rolig. Skulle säga att Trump är den roligaste presidenten vi har sett.
Det är väl mest bara resten som saknas? Dels lögnerna (nej, det är ingen som äter katter och hundar, det kommer inte bli könsbytesoperationer på illegala invandrare i fängelse och det finns inte fem delstater som tillåter att man avrättar spädbarn i nio månaders tid), som är svårt att förstå. Tänker han inte att hans anhängare kommer kolla upp om påståendet faktiskt stämmer? Eller är han så säker på att hans väljargrupp är för dum för att kolla om något stämmer?
Den andra biten är ju att han faktiskt inte pratar ett dugg om sin egen politik. Det är bara att han ska göra det "great again", inte om hur. Och får han en konkret fråga så besvarar han det alltid svepande som "we will have a plan, a fantastic plan" men sedan går han aldrig någonsin in på detaljerna.
Utöver det så får man ju konstatera att han inte fick så jävla mycket gjort under tiden han var president. Statsskulden skenade, arbetslösheten har mycket högre när han lämnade, han lovade att han skulle bygga en mur mot Mexico men det gjorde han inte. Osv. Samtidigt så fick han vissa saker gjorda, han såg t ex till att NATO-länderna i Europa tog tag i sina försvarsanslag, han lyckades få Israel att normalisera sina relationer med ett gäng arabländer mm. Så inte ett totalt fiasko, men å andra sidan tror jag inte att det är där han har sitt stora stöd.
I grund och botten tror jag dock att hans största svaghet är att han är ett så enormt tydligt fall av en narcissist. Det är inte ett lämpligt drag för en president oavsett partifärg.