2024-09-07, 07:42
  #460249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är nästan alltid krig som flyttar gränserna och sen ett lands krigsmakt för att behålla det. Eftersom förhandlingar misslyckats med Ryssland så sker gränsdragningar nu med våld i Ukraina ... grattis, NATO har lyckats bra. Se bara UK och Argentina en gång i tiden eller varför inte Cypern. Vad ska vi säga om Jugoslavien och alla andra man lista. Helvete vad dåliga ni är på historia.

Varför skulle Kaliningrad kasta in handuken? Det är nog snarare baltstatern som får göra det eller oss alla i ett kärnvapenkrig.

Ryssland kollapsar inte. Önskedrömmar hjälper inte i verkligheten, väx upp nu.

Det är nog du som är dålig på historia. Alla historiska fall av att gränser har ändrats i samband med eller efter krig har handlat om att segrarmakten har velat expandera. Så med detta medger du att Ryssland - världens till ytan största stat - är en expansionistisk stat. Och stater som har ambitionen att expandera brukar sällan sätta upp gränser för sin expansion. Så med det du skriver ovan instämmer du faktiskt i att Ryssland är ett globalt hot mot sin omvärld. Ryssland är ett hot mot alla som de har möjlighet att angripa. Tycker du verkligen att det är något bra och något som landet ska tillåtas fortsätta med?

Och sedan undrar jag varför du är så besatt av att andra ska acceptera att underkasta sig andras förtryck. Visst är stora krig hemska, men vissa saker är faktiskt värda att slåss för. Friheten är en sådan sak som nästan alla människor i hela världen (undantaget ryssarna) är beredda att dö för. Miljontals människor har offrat sina liv för att andra ska få leva i frihet.

Så det är du som är dålig på historia. Flertalet krig har startats av imperialistiska regimer som vill skaffa sig större välde och deras ambitioner har till slut krossats av frihetskämpar som offrat sitt liv för sina barns frihet.

PS: Kaliningrad var nog en smart idé när Stalin byggde upp Sovjetväldet. Idag är Kaliningrad en livsfarlig plats för ryssar. Då exklaven ligger inne i Nato är den det första som kommer att slås ut i en storkonflikt med Nato; Kaliningrad är omöjligt för Ryssland att försvara. Hade Putin varit riktigt strategisk och tänkt långsiktigt är Kaliningrad ett område som man borde lämna över till något annat land. Det är naturligtvis svårt, den gamla Preussiska huvudstaden har stort symbolvärde för ryssarna, men militärt är det en helt omöjlig position att hålla militärt, om inte ryssarna tänker ta till kärnvapen.
__________________
Senast redigerad av Auric 2024-09-07 kl. 08:37.
Citera
2024-09-07, 07:53
  #460250
Medlem
c.divers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
In Kursk, schools have started reinforcing their facades with sandbags and concrete blocks. The work is being carried out by teachers, students, and their parents. This increased fortification suggests a concern for potential threats.

https://t.me/noel_reports/17153?single

Har du en bra förklaring till detta fyllot?
Med tanke på ryska FAB-bomber och dess usla precision är nog det en bra förberedelse.
Citera
2024-09-07, 08:13
  #460251
Medlem
Ett av målen med Kursk var ju helt klart att flytta slagfältet till rysk mark så att ryssarna förstör precis allt där istället för i Ukraina. Om man ska hålla det målet krävs att man gräver ner sig i försvar så att man står emot de ryska bombardemanget sålänge som möjligt.

Jag kan inte se hur ryssarna ska kunna ta tillbaka Kurskområdet med de soldater som de har tillgång till. Såsom det utspelar sig har Ukraina förvandlat ett ganska stort område till nästa Bakhmut och en typiskt honungsfälla där ukraina piskat ryssland att anfalla i ett slagfält som ukraina själva valt (igen).
Citera
2024-09-07, 08:36
  #460252
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Ett av målen med Kursk var ju helt klart att flytta slagfältet till rysk mark så att ryssarna förstör precis allt där istället för i Ukraina. Om man ska hålla det målet krävs att man gräver ner sig i försvar så att man står emot de ryska bombardemanget sålänge som möjligt.

Jag kan inte se hur ryssarna ska kunna ta tillbaka Kurskområdet med de soldater som de har tillgång till. Såsom det utspelar sig har Ukraina förvandlat ett ganska stort område till nästa Bakhmut och en typiskt honungsfälla där ukraina piskat ryssland att anfalla i ett slagfält som ukraina själva valt (igen).
Ett nytt Bakhmut skulle dessutom skapa stora hål i de ryska reserverna vilket bara ökar risken för att Ukraina backar och upprepar processen på ett nytt ställe så fort målet i Kursk har uppnåtts. Rysslands gräns med Ukraina är knappast kort.
Citera
2024-09-07, 08:43
  #460253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Ett nytt Bakhmut skulle dessutom skapa stora hål i de ryska reserverna vilket bara ökar risken för att Ukraina backar och upprepar processen på ett nytt ställe så fort målet i Kursk har uppnåtts. Rysslands gräns med Ukraina är knappast kort.

Taktiken är snabba framryck när det är möjligt utan egna förluster. Sedan försvar, försvar och mer försvar då det ger stora förluster för fienden och egna små förluster. Man kör på med försvaret maximalt till fienden kommer för nära. Backar lite. Kör om samma process igen, om och om igen.

Ukraina är så stort att man har råd att köra den taktiken i ganska många år och det resulterar i att Ryssland tömmer alla sina resurser både vad gäller militär manskap som krigsmaterial.

Ryssarna är inte dumma utan förstått att det är så läget är, men de har inget val. Även om de nu vill stabilisera fronten i ockuperade Ukraina så sitter de nu i skiten med att ha förlorat ett stycke av sitt eget land. Kursk dessutom av alla platser, detta mytomspunna område över en av Sovjetunionens största segrar under andra världskriget och kommer därför känna sig piskade att fortsätta anfalla, anfalla med hiskeliga förluster för varje kvm de lyckas återerövra.

Dessutom blev frontlinjen plötsligt mycket längre och ännu mer resurskrävande.
Citera
2024-09-07, 09:20
  #460254
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Nu fick ukraina 250 miljoner dollar i militärt stöd efter mötet i Rammstein.
Det räcker till 3 dagars krigföring.
Lappa och laga från väst fortsätter.
Du har kanske missat de andra hundratals miljarder som trillat in?
Hur tycker du det går med motoffensiven i Kursk? Snart oktober nu och Putins deadline närmar sig. Ni rysshoror har ju påstått att Ukraina redan är utslagna där eller är på flykt. Kreml säger nåt annat. Vem ska vi tro på?
Citera
2024-09-07, 09:23
  #460255
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
https://x.com/friaukraina/status/1832271099758817702?s=46&t=_E5xa9duyGuQt_BBQyG2HQ

Även ammunitionslager brinner bra.


OBS att det inte är skolor, sjukhus och bostadsområden som slås ut i Ryssland.
Kul att se att räddningstjänsten inte vågar närma sig fyrverkeriet! Det lär få brinna ner till grunden...
Citera
2024-09-07, 09:27
  #460256
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Vad ska Turkiet tillföra? Är ju ekonomisk kollaps i det där landet, bara skitländer som är med i Brics..
Vi förlorar pengar på varje vara vi säljer men det tar vi igen på volymen..

..Jag kommer nog aldrig att förstå Rysstrollens önsketänkande om att BRICS skulle vara en lösning.
Citera
2024-09-07, 09:29
  #460257
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av negrofoben
Ja det kan man undra? Kanske syftet är att koka grodan sakta för att hindra eskalering? Bättre att sakta blöda ut och avväpna ryssen och bara passera hans röda linjer en efter en. Det har ju visat sig att de linjerna gått bra att passera utan att nåt hänt. Uppenbart har de bara bluffat och nu står med ändan bar.

Strategin kanske är att Ukraina skall bara hålla ut ett par år till tills Ryssland inte har några fler personer att kasta ut i frontlinjen? Som du skriver, sakta blöda ut Ryssland både ekonomiskt med sanktionerna, militärfordon och vapen och soldater.

Ryssland kommer blöda ut och kollapsa så fruktansvärt att de kommer nog aldrig komma tillbaka till sin "storhetstid" och till den högsta toppen de haft. Det kommer ta många decennier om inte minst 100 år.
Citera
2024-09-07, 09:31
  #460258
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs uppdatering, AFU gör motattack vid Pokrovsk, vi får se hur långt det räcker.

Mer info i länken.

Citat:
Vi har just gått till en större motattack vid Pokrovsk rapporterar våra volentärer i området. De videor jag sett från mina kolleger visar frächa och välutrustade soldater redo för strider utanför Pokrovsk, även helt nya bepansrade fordon syns på dessa videor.

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2024-09-07, 09:44
  #460259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Jag är som bekant dålig på Kremlologi
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kremlologi


Men jag undrar om inte Girkin blev utsläppt för att lugna ner krigsbloggarna på ytterkanten. Sedan om han dör, det blir bara en bonus för Putin. Så jag tror han kommer att börja posta på telegram igen, skriva några hårda ord om Putin och krigsinsatsen. Därefter så kommer det att ske en "olycka" och han är inte mer..

Jag beundrar inte Girkin på något sätt men finner honom ändå fascinerande, att han ännu lever. Skulle inte bli förvånad om han överlever Putin. Skulle heller inte förvåna mig om han fick sitt straff först efter kriget är avslutat. Får lite vibbar av en kackerlacka.
Citera
2024-09-07, 10:52
  #460260
Medlem
Lawlines avatar
Nu kanske rySStrollen kan berätta varför ni inte tar fram de tusentals stridsvagnar som ni gömt i Uralbergen. Ynka 1 stridsvagn blev det.

Brist på stridsvagnar är det

Tanks — 8632 (+1)
Armored fighting vehicle — 16878
Artillery systems — 17774 (+29)
MLRS — 1178
Anti-aircraft warfare — 942 (+1)
Planes — 368
Helicopters — 328
UAV — 14784 (+52)
Cruise missiles — 2588 (+1)
Ships (boats) — 28
Submarines — 1
Cars and cisterns — 24171 (+55)
Special equipment — 3037
Military personnel — aprx. 623990 people (+1270)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in