Citat:
Ursprungligen postat av
Schmuck2000
Och? Det enda man behöver veta är att gör man av med mer energi än man stoppar i sig går man ner i vikt. Det finns inga om och men eller nån bushmen som kan bestrida termodynamiken.
Termodynamik är alldeles fel abstraktionsnivå för detta problem. Det är därför vi diskuterar tjocka medelålders kvinnor som inte kan gå ner i vikt. De vet också att de måste "göra av" med mer kalorier än de stoppar i sig, men vet inte hur. Och det vet inte du heller, eftersom du inte förstår hur kroppen fungerar, på en annan abstraktionsnivå än termodynamisk jämvikt.
Istället för att ADHD:a dig med termodynamikens andra huvudsats bör du alltså studera hormonell jämvikt, insulinresistens och sådana saker för att få rätsida på saken.