Citat:
Ursprungligen postat av
KABUN
Här kommer svaren på dina frågor.
1. Ryska minoriteter i Ukraina.
2. Förhandlat om fred med Ukraina under mars-april 2022 och kommit överens med Ukraina, men freden stoppades av västmakterna som hellre ville se "döda ryssar". Boris Johnson var budbäraren från väst som överlämnade det för ukrainska folket fullständigt katastrofala beskedet till Zelenskyj. Tråkigt nog gjorde västmakterna en total felkalkylering när det gäller sin egen förmåga och Rysslands och väst får nu skämmas inför hela världen för sitt fiasko i Ukraina.
Fel! Svar på frågorna är följande:
1. Inga inom det internationella samfundet har kommit fram till slutsatsen att det förekommit massmord i Ukraina mot den ryskspråkiga minoritetsbefolkningen, inte ens Rysslands närmaste allierade Iran, Nordkorea, Venezuela, Kuba eller Eritrea (roligt nog är enbart skurkstater och diktaturer Rysslands närmaste vänner, men det är en annan diskussion).
2. Fred i ett krig de själva startat där freden ska ske på deras villkor. Låter det logiskt? Ryssarna invaderade Ukraina, inte tvärtom! Ukraina har aldrig attackerat ryska mål före den ryska invasionen. Det där "fredsavtalet" du snackar om är helt och fullt på ryska villkor, och varför Ukraina inte går med på den och inte heller ska gå med på den är för att den urholkar ukrainsk självständighet och autonomi. För att rättfärdiga att Ukraina ska gå med på ett sånt avtal måste du svara på följande:
– Vad skulle Ukraina tjäna på att bli en lydstat under Ryssland mer än att alliera sig med det långt rikare väst?
Det är talande att Ryssland är ett land som totalt saknar självinsikt och Putinrunkarna här på Flashback likaså. Du vill inte konfronteras med fakta kring vad Ryssland är för typ av land, men jag ska för sakens skull förtydliga det jag sagt: Ryssland är ett skitland som misslyckats med exakt allt! De har en värdelös ekonomi, en värdelös militär, en värdelös politik och inga vill bo i Ryssland. Och enda anledningen till att du står på Rysslands sida är för att du vill vara lite rebellisk och cool, men sånt borde du ärligt talat växa ifrån!