Citat:
Först, varför tror du att Ukrainas folk inte ville gå med på det ryska avtalet? Var det endast för att USA stöttade statskuppen mot den korrupta presidenten eller var det för att de helt enkelt inte vill bli en lydstat under Ryssland? Vill du se sanningen om Ryssland svart på vitt, eller blir din trassliga hjärna överhettad av fakta då?
De flesta av de länder i Östeuropa som ingår i NATO är endera forna Sovjetstater (Estland, Lettland, Litauen, osv) eller ingick i forna Warszawapakten (Polen, Rumänien, Bulgarien, osv). Detta i sig är ett grovt underkännande av Rysslands internationella förtroende eftersom det innebär att länder som tidigare varit Ryssland allierade nu valt att alliera sig med deras forna fiender. Faktum är att det mest naturliga vore om alla dessa länder efter Sovjetunionens fall fortsatt ingå i en allians med Ryssland eftersom de har långt mycket starkare historiska, kulturella, politiska och lingvistiska band till Ryssland än till Västvärlden. Åtminstone när det gäller den moderna historien (tiden efter industrialismen). Men dessa länder väljer trots det att vända ryggen mot Ryssland och ingå i en allians med en främmande värld. Detta går att jämföra med att Australien och Nya Zeeland hellre skulle ingå i en försvarsallians med Kina än med England, d.v.s. att det skulle sakna all form av logik. Men i detta fall finns det faktiskt en väldigt logisk förklaring till varför i stort sett alla Östeuropeiska länder vänt Ryssland ryggen, nämligen Ryssland beteende gentemot deras grannar, både i historisk tid men också i nutid.
Ryssland har attackerat och fört direkta militära aggressioner mot Ungern, Polen, Georgien, Ukraina, Tjeckien, Afghanistan och Slovakien sedan andra världskrigets slut 1945. De har bedrivit massmord på befolkningen i Ukraina (Holodomor), tvångsintegrering mot Polackerna före Polen blev självständigt, fört blodiga utrensningar mot folket i Baltikum och mördat miljontals minoritetsgrupper i Ryssland. Detta skulle dock kunnat bli ett avslutat kapitel och dess relationer med dess grannar skulle kunnat tina om de faktiskt visade att de lärt sig en läxa genom att först och främst komma med en offentlig ursäkt, likt det Tysklands regering gjorde efter andra världskriget. Men Ryssland har envisats med att de inte vill erkänna exempelvis Holodomor som en människoskapande katastrof, skapad av Josef Stalin för att plåga det ukrainska folket. Men även detta skulle kunna bli överspelat om Ryssland visade att det är en ändrad nation som har fredliga avsikter. Men Ryssland har inte visat minsta tecken på att de har fredliga avsikter gentemot sina grannar genom att respektera deras territoriella autonomi och självständighet. Istället har Ryssland fört aggressiva utrikespolitiska aktioner mot Georgien och Ukraina. De har inte heller visat några intentioner att försöka respektera internationella överenskommelser, vilket de om inte annat visat sedan 2014 i Donbassregionen. Med allt detta sagt är det inte ett dugg konstigt att dess grannar söker skydd hos NATO för att freda dess gränser och nationella självständighet. Jag tror att de flesta förstår varför, men för att få de lågintelligenta Putinrunkarna att förstå så ska jag dra en liknelse: Om en kvinna blir misshandlad av sin man hon varit gift med i trettio år, och sedan åker han in i fängelse och hon passar på att lämna honom. Är det då konstigt att hon söker sig till en annan man som kan beskydda henne från honom den dagen han kommer ut? Så NATO:s så kallade ”expansion” är helt och hållet Rysslands förtjänst. Att sedan Ryssland försöker ljuga om att dessa länder enbart valt NATO för att de blivit mutade av USA är inget annat än en ren lögn där man helt och håller bortser från Rysslands eget ansvar över att de gjort sina grannar osäkra.
Och sen, vad är Ryssland för typ av land som överhuvud? Svar: Ryssland är ett skitland som misslyckats med exakt allt. Titta på konkret statistik:
• Rysslands nominella BNP är lägre än Italiens, Brasiliens och i paritet med Mexiko, trots att dessa länder har långt mindre naturresurser.
• Rysslands BNP per capita är lägre än Barbados, Costa Rica och Guyana, trots att dessa länder saknar större naturresurser och i vissa fall är starkt beroende av turism för sin överlevnad.
• Andra länder med mindre mångfald i naturresurser, exempelvis Saudiarabien, Qatar och Förenade Arabemiraten har haft en tiofaldigad BNP-utveckling sedan 2005, Ryssland har bara dubblat sin sedan 2005
• Den ryska medelklassen är proportioneligt mindre (15%) än andelen som har tillgång till rinnande vatten i Ryssland (20%)
• Ett sätt att mäta det reella välståndet i ett land är att kolla på hur många utomkontinentala invandrare som befinner sig i landet och där har Ryssland en pinsam statistik. Det bor fler indier i Sverige, som är mindre än en tiondel av Rysslands befolkningsmässiga storlek, än det gör i Ryssland. Det bor fler kineser i Tyskland än i Ryssland trots att Ryssland gränsar till Kina. Andelen sydafrikaner i Ryssland är färre än andelen sydafrikaner i Österrike. Faktum är att inga etniska grupper utanför Rysslands närområde har Ryssland som främsta destination.
• Bland Rysslands ekonomisk allierade i BRICS utgör fortfarande Ryssland i samtliga fall en avsevärt mindre volymmässig handelspartner (import/export) än både EU och USA-Kanada.
Tittar man på länderna i Östeuropa som närmat sig väst är det helt uppenbart för den med mer än en hjärncell att förstå varför länder hellre närmar sig väst än Ryssland. Titta bara på Polen. 1991 hade Polen hälften av Sovjetunionens BNP per capita, idag har de nästan en dubbelt så hög BNP per capita än Ryssland. Även det fattigaste och därmed också det sämsta exemplet på ett land som närmat sig väst, Rumänien, har fortfarande en högre BNP per capita än Ryssland. Så om man inte är en ren jävla idiot så fattar man direkt var denna Euromaidan kom ifrån: Inga vill leva under ett destruktivt ryskt styre. Folk vill hellre leva under ett bättre välstånd och bli en del av Europas ekonomiska sfär.
Ser man också rent politiskt är det så uppenbart mycket bättre i Europa än i Ryssland. Ryssland är en brutal diktatur där all opposition mot styret slås ner så brutalt det går, oppositionspolitiker förtrycks, fängslas eller dödas och om man inte rättar sig i leden blir man direkt drabbad av repressalier också som privatperson. Varför tror du att en så stor del av Rysslands unga befolkning väljer att flytta från Ryssland? Är det för att Ryssland är ett så fantastiskt land du och dina Putinrunkarpolare tror eller beror det på att Rysslands inte erbjuder någon framtid eller någon politisk frihet? Om du inte är en idiot med minus i IQ så fattar du varför.
Har du något argument om VARFÖR Ukrainas folk på något sätt skulle vilja vara en del av skitlandet Rysslands ekonomiska sfär hellre än väst? Kom med konkret fakta nu, inga jävla konspirationsteorier du sett på Youtube!
De flesta av de länder i Östeuropa som ingår i NATO är endera forna Sovjetstater (Estland, Lettland, Litauen, osv) eller ingick i forna Warszawapakten (Polen, Rumänien, Bulgarien, osv). Detta i sig är ett grovt underkännande av Rysslands internationella förtroende eftersom det innebär att länder som tidigare varit Ryssland allierade nu valt att alliera sig med deras forna fiender. Faktum är att det mest naturliga vore om alla dessa länder efter Sovjetunionens fall fortsatt ingå i en allians med Ryssland eftersom de har långt mycket starkare historiska, kulturella, politiska och lingvistiska band till Ryssland än till Västvärlden. Åtminstone när det gäller den moderna historien (tiden efter industrialismen). Men dessa länder väljer trots det att vända ryggen mot Ryssland och ingå i en allians med en främmande värld. Detta går att jämföra med att Australien och Nya Zeeland hellre skulle ingå i en försvarsallians med Kina än med England, d.v.s. att det skulle sakna all form av logik. Men i detta fall finns det faktiskt en väldigt logisk förklaring till varför i stort sett alla Östeuropeiska länder vänt Ryssland ryggen, nämligen Ryssland beteende gentemot deras grannar, både i historisk tid men också i nutid.
Ryssland har attackerat och fört direkta militära aggressioner mot Ungern, Polen, Georgien, Ukraina, Tjeckien, Afghanistan och Slovakien sedan andra världskrigets slut 1945. De har bedrivit massmord på befolkningen i Ukraina (Holodomor), tvångsintegrering mot Polackerna före Polen blev självständigt, fört blodiga utrensningar mot folket i Baltikum och mördat miljontals minoritetsgrupper i Ryssland. Detta skulle dock kunnat bli ett avslutat kapitel och dess relationer med dess grannar skulle kunnat tina om de faktiskt visade att de lärt sig en läxa genom att först och främst komma med en offentlig ursäkt, likt det Tysklands regering gjorde efter andra världskriget. Men Ryssland har envisats med att de inte vill erkänna exempelvis Holodomor som en människoskapande katastrof, skapad av Josef Stalin för att plåga det ukrainska folket. Men även detta skulle kunna bli överspelat om Ryssland visade att det är en ändrad nation som har fredliga avsikter. Men Ryssland har inte visat minsta tecken på att de har fredliga avsikter gentemot sina grannar genom att respektera deras territoriella autonomi och självständighet. Istället har Ryssland fört aggressiva utrikespolitiska aktioner mot Georgien och Ukraina. De har inte heller visat några intentioner att försöka respektera internationella överenskommelser, vilket de om inte annat visat sedan 2014 i Donbassregionen. Med allt detta sagt är det inte ett dugg konstigt att dess grannar söker skydd hos NATO för att freda dess gränser och nationella självständighet. Jag tror att de flesta förstår varför, men för att få de lågintelligenta Putinrunkarna att förstå så ska jag dra en liknelse: Om en kvinna blir misshandlad av sin man hon varit gift med i trettio år, och sedan åker han in i fängelse och hon passar på att lämna honom. Är det då konstigt att hon söker sig till en annan man som kan beskydda henne från honom den dagen han kommer ut? Så NATO:s så kallade ”expansion” är helt och hållet Rysslands förtjänst. Att sedan Ryssland försöker ljuga om att dessa länder enbart valt NATO för att de blivit mutade av USA är inget annat än en ren lögn där man helt och håller bortser från Rysslands eget ansvar över att de gjort sina grannar osäkra.
Och sen, vad är Ryssland för typ av land som överhuvud? Svar: Ryssland är ett skitland som misslyckats med exakt allt. Titta på konkret statistik:
• Rysslands nominella BNP är lägre än Italiens, Brasiliens och i paritet med Mexiko, trots att dessa länder har långt mindre naturresurser.
• Rysslands BNP per capita är lägre än Barbados, Costa Rica och Guyana, trots att dessa länder saknar större naturresurser och i vissa fall är starkt beroende av turism för sin överlevnad.
• Andra länder med mindre mångfald i naturresurser, exempelvis Saudiarabien, Qatar och Förenade Arabemiraten har haft en tiofaldigad BNP-utveckling sedan 2005, Ryssland har bara dubblat sin sedan 2005
• Den ryska medelklassen är proportioneligt mindre (15%) än andelen som har tillgång till rinnande vatten i Ryssland (20%)
• Ett sätt att mäta det reella välståndet i ett land är att kolla på hur många utomkontinentala invandrare som befinner sig i landet och där har Ryssland en pinsam statistik. Det bor fler indier i Sverige, som är mindre än en tiondel av Rysslands befolkningsmässiga storlek, än det gör i Ryssland. Det bor fler kineser i Tyskland än i Ryssland trots att Ryssland gränsar till Kina. Andelen sydafrikaner i Ryssland är färre än andelen sydafrikaner i Österrike. Faktum är att inga etniska grupper utanför Rysslands närområde har Ryssland som främsta destination.
• Bland Rysslands ekonomisk allierade i BRICS utgör fortfarande Ryssland i samtliga fall en avsevärt mindre volymmässig handelspartner (import/export) än både EU och USA-Kanada.
Tittar man på länderna i Östeuropa som närmat sig väst är det helt uppenbart för den med mer än en hjärncell att förstå varför länder hellre närmar sig väst än Ryssland. Titta bara på Polen. 1991 hade Polen hälften av Sovjetunionens BNP per capita, idag har de nästan en dubbelt så hög BNP per capita än Ryssland. Även det fattigaste och därmed också det sämsta exemplet på ett land som närmat sig väst, Rumänien, har fortfarande en högre BNP per capita än Ryssland. Så om man inte är en ren jävla idiot så fattar man direkt var denna Euromaidan kom ifrån: Inga vill leva under ett destruktivt ryskt styre. Folk vill hellre leva under ett bättre välstånd och bli en del av Europas ekonomiska sfär.
Ser man också rent politiskt är det så uppenbart mycket bättre i Europa än i Ryssland. Ryssland är en brutal diktatur där all opposition mot styret slås ner så brutalt det går, oppositionspolitiker förtrycks, fängslas eller dödas och om man inte rättar sig i leden blir man direkt drabbad av repressalier också som privatperson. Varför tror du att en så stor del av Rysslands unga befolkning väljer att flytta från Ryssland? Är det för att Ryssland är ett så fantastiskt land du och dina Putinrunkarpolare tror eller beror det på att Rysslands inte erbjuder någon framtid eller någon politisk frihet? Om du inte är en idiot med minus i IQ så fattar du varför.
Har du något argument om VARFÖR Ukrainas folk på något sätt skulle vilja vara en del av skitlandet Rysslands ekonomiska sfär hellre än väst? Kom med konkret fakta nu, inga jävla konspirationsteorier du sett på Youtube!
"Ukrainas folk" är ett delat folk där ena delen vill tillhöra väst och den andra öst. Det var därför det blev inbördeskrig i Ukraina när den ena delen försökte få sin vilja igenom med våld.