Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Woods
Det där är ju bara sjukt. Skulle själv ha en elinstallation gjord när jag renoverade ett gammalt uthus. Det var fullständigt omöjligt att få dit en elektriker då jobbet ansågs för litet. Det slutade med att jag lyckades hitta en elektriker som en bekant känner, som kunde tänka sig att göra jobbet åt mig.
Det är något fel när man inte ens kan få någon hjälp, trots att de tar bra betalt. Nu kanske det blir bättre om hantverkarna får slåss lite om jobben. Kanske går priserna ner på sikt.

Det är just den där attityden som gör att få företag tycker om att jobba mot privatpersoner. Även om du tycker att det är dyrt så är det många gånger svårt att få lönsamhet i mindre projekt. Jag är väldigt glad att jag nuförtiden slipper jobba mot privatkunder, blir mest massa strul.
Ibland måste man tänka lite längre än vad näsan räcker. Om det var så lönsamt med dessa småjobb, borde inte alla företag slåss om att få dom? Nej verkligheten är sådan att man vill ha dom stora projekten, ja man kommer få ett lägre timpris, men det blir mycket lättare att planera och man kan få ut 8h jobb per dag. Ska man åka ut på massor av 2h-jobb är det svårt att bygga upp en bra planering. Samt blir det relativt sätt mycket mer administration för de små jobben, jämfört med dom stora projekten.