Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Vem har påstått det då? Poängen är att alla situationer inte är lika skräckinjagande och alltså kommer att skilja sig starkt i hur skrämmande de är.
"Poängen" du vill göra är alltså att du anser att insikten om annalkande våldtäkt inte är skräckinjagande. Det säger varken någonting om frysreaktion eller fallet i fråga, det säger bara någonting om din bristande insikt.
Citat:
Ja, om ett hot uppstår skapar det ett behov av att stoppa hotet eller fly det. Både medvetet och instinktivt. I början av ett potentiellt övergrepp har ingen våldtäkt ännu skett och i många situationer finns det gott hopp om att inget skall ske. Att vara rädd för att något möjligen skall inträffa är en helt annan sak än att vara rädd när något verkligen inträffat.
Vi människor har faktiskt en förmåga att räkna ut vad som är påväg att ske. Sitter du i ett plan som störtar är du förmodligen rädd att du snart kommer krascha i marken och dö. Du tänker inte att du inte behöver vara rädd eftersom planet "inte har kraschat ännu". Även om planet flyger precis som det ska är det många som är rädda. Det är vanligt att känna rädsla för någonting kommer hända i en snar framtid. Det är så rädsla fungerar.
När chefen oinbjudet tar sig in på toaletten är det inte svårt att härleda vad som är påväg att hända.
Citat:
Det är samma resonemang. Att fråga ett litet antal människor i en studie om de upplevt passivitet är inte detsamma som att slå fast att den passiviteten är en ofrånkomlig biologisk reaktion. Det är spökjägeri.
Det är ingen som påstår att det är en ofrånkomlig biologisk reaktion, snarare tvärt om i min mening eftersom inte alla upplever samma sak.
Man behöver inte biologiskt eller fysiskt "bevisa" empiriska studier för att de ska anses vetenskapliga. Man kan skapa biologiska hypoteser och teorier kring varför vissa fenomen/upplevelser uppstår, absolut. Men fastställande av orsak krävs inte för att de ska anses vetenskapliga eller vedertagna.
Man behöver inte heller fastställa orsaken till människor upplevelser/reaktioner för att själva upplevelsen/reaktionen ska vara verklig.
Exempelvis visar empiriska studier att vi människor är självmedvetna. Eftersom majoriteten av oss
upplever oss själva som självmedvetna. Det finns teorier om vilka delar av hjärnan det kan bero på osv. Men det finns inget "biologiskt bevis" på att vi faktiskt
är självmedvetna. Men det är ändå rätt vedertaget att det är så vi ser oss själva och agerar därefter.
Empirisk forskning bygger erfarenheter och upplevelser. Vill du försöka diskreditera och avfärda hela den grenen av vetenskap så go ahead. Det ändrar nog bara folks uppfattning om dig.