Citat:
Ursprungligen postat av
Thyrsos2
Det har dock fått sig en rejäl injektion steroider i samtyckeslagen.
Med jämförbar hörsägenbevisning i t ex olaga hot-ärenden så resulterar bara runt 20% i fällande domar. I våldtäkts ärenden så blir det fällande dom i 90% av fallen.
Det är vansinniga siffror.
Varför anses bevis som inte räcker för fällande dom när det gäller olaga hot vara tillräckliga för att fälla i våldtäktsärenden?
Mitt inlägg var inget försvar av samtyckeslagen. Det är uppenbart att den har brister ifråga om rättssäkerhet, men den uppfyllde sitt syfte att få fler män i fängelse. Om de hör hemma där eller inte spelar inte så stor roll i feminismens Saudiarabien. Det fanns visserligen ett problem med att många våldtäktsanmälningar lades ner i brist på bevis tidigare, vilket säkert gjorde att många våldtäktsmän kom undan. Detta ligger dock i sakens natur, eftersom det nästan alltid saknas vittnen mm. Det var inte rättsröta som gjorde att de kom undan, utan beviskraven. Det säger en del om Sverige att man därför i praktiken valde att sänka beviskraven.
Samtycke krävdes redan innan samtyckeslagen. Det som ändrades var att bevisbördan flyttades. Defaultläget blev att våldtäkt hade begåtts om man inte kunde bevisa att det fanns samtycke. Lagen sågades av flera instanser vill jag minnas, men genomfördes naturligtvis ändå. Rättssäkerhet har aldrig varit viktigt i Sverige. Bertrand Russell påpekade en gång att drivkraften i en rörelse har stor betydelse. Det är inte samma sak att drivas av omtanke om kvinnor som att drivas av hat mot män, även om de två grupperna kan arbeta i samma riktning i många fall. Se t ex dokumentären 'Könskriget', där ROKS-feministerna kallar män för djur.
Problemet är inte kvinnorörelsen i sig utan bristen på en mansrörelse som kan ge motvikt när extremismen och manshatet blir dominerande i kvinnorörelsen. Och naturligtvis den fega och mjäkiga svenska mentaliteten som gör att vi aldrig vågar stå rakryggade mot extremister.
Citat:
Ursprungligen postat av
Thyrsos2
Nu ljuger du igen, eller hur?
Sa kuratorn att hon var ”uppenbart traumatiserad” och hade de träffats ett par gånger…?
Var det inte hennes vänner som tyckte att hon var traumatiserad, inte kuratorn?
Citat:
Ursprungligen postat av
Thyrsos2
Det ÄR skandal. Och det finns också gott om bevis på att det är rättsvidrigt.
Hörsägenbevis på det här viset duger bara till fällande dom i 18% av ärenden gällande olaga hot, men tydligen duger de för fällande dom i 90% av våldtäktsärenden…
Risken att bli fälld i ett våldtäktsmål är alltså nästan lika stor som chansen att bli frikänd i ett mål om olaga hot, trots att bevisläget är detsamma.
Professor Christian Dahlman och tingsnotarie Andreas Korths Aspegren i Svensk juristtidning “Varför är bevisning som
uppfyller beviskravet i våldtäktsmål inte tillräcklig i mål om olaga hot?”
SvJT 2018 s.327
Juristerna ställer en mycket bra fråga. Varför duger viss bevisning i våldtäktsmål men inte i mål om olaga hot?
Citat:
Ursprungligen postat av
maallgan
Eftersom GM har en yngre lillasyster, så har jag nu kontaktat alla hennes vänner på sociala medier och varnat dem för henne, hon bär ju rimligen på samma våldtäktsgener som sin bror. Det finns också 63 andra personer på samma gata som GM, de skall också få domen skickad till sig, så att de kan vidta skyddsåtgärder mot våldtäktsfamiljen
Hon är svensk kvinna och förmodligen talibanfeminist, så hon har säkert hoppat på varenda möjlighet att slänga sin bror under bussen.
Edit: Det finns inga våldtäktsgener, men du var kanske sarkastisk?