Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Du tycker inte att det känns tramsigt att länka till en studie som inte ens tar COVID i anspråk? Det var väl COVID tråden handlade om? Och ändå sitter du och svamlar om att det skulle finnas ett samband mellan COVID och "den kroniska sjukdomen fetma" och den studie du länkar till? Du hittade bara på det eller klarar inte av att läsa det du länkar till? Sheezus...
De främsta riskfaktorerna för COVID har identfierats som
1. Ålder
2. Kön
3. Rökning
4. Underliggande sjukdomar (där t.ex. fetma räknas in)
I själva verket visar forskning att det snarare är UNDERVIKT som är hög riskfaktor för att avlida av COVID medans FETMA endast har hög riskfaktor vad gäller att bli inlagd på sjukhus. Fakta is da shit!
https://www.nature.com/articles/s41467-022-29880-7
Du kan väl titta lite på hur diabetes och rökning klassificerades som risk för att avlida i COVID.
Om du nu betänker att majoriteten av japanska män är äldre, de är de facto män och de röker samt har underliggande sjukdomar så inser den normalintelligente att det finns en annan anledning till att man i Japan har låg andel döda än att de har lågt BMI. I synnerhet blir den förklaringen till den låga andelen döda helt ologisk när man konstaterar att det finns exempel på länder med mycket hög andel överviktiga personer som OCKSÅ har låg andel döda. Det finns en helt enkelt en annan förklaring, eller troligen en mängd olika faktorer.
Det är ganska vanligt med den typen av ologiskt tänkande och låg fattningsförmåga hos antivaxxar-patrask som du uppvisar. Som jag försökt förklara ganska länge nu är det sannolikt inte EN faktor som styr andelen svårt sjuka och döda utan flera. Det är dessutom inte överraskande att du istället anklagar MIG för att göra exakt det DU ägnar dig åt - vägra acceptera att det finns flera orsaker till att folk avlider av COVID, i synnerhet vill du inte erkänna de anledningar som identifierats av vetenskapen.
Helt otroligt.
PS.
Bekymra dig inte om att referera till fler åsikter och bloggar.
Ja fetma definieras som en kronisk sjukdom(även om det inte alltid benämns så av PK skäll längre)
https://www.folkhalsomyndigheten.se/livsvillkor-levnadsvanor/mat-fysisk-aktivitet-overvikt-och-fetma/overvikt-och-fetma/
Jag har upprepade gånger skrivit att jag vet att det finns många riskfaktorer, jag har även skrivit tidigare att jag inte är motståndare till vaccin.
Din numrering av riskfaktorerna är inte heller något som är någon sanning, om du menar att det är en rankning.
Många av riskfaktorerna som listas här är dessutom följdsjukdomar som ofta orsakas av långvarig fetma.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-who-is-at-risk/art-20483301
Men det kanske också räknas som en åsikt?
Här är en enkel och förhoppningsvis för dig begriplig text som beskriver sambandet mellan fetma och följdsjukdomar som enligt ovan ökar risken för allvarlig sjukdom eller död i Covid.
”Övervikt och fetma innebär en ökad risk att drabbas av ohälsa och är en av de främsta orsakerna till sjukdomsbördan och förtida död i Sverige. Övervikt är ett tillstånd som kan öka risken att utveckla fetma. Fetma, eller obesitas, är en kronisk sjukdom som ofta kräver långsiktig behandling och uppföljning. Övervikt och fetma ökar risken för typ 2-diabetes, cancer och hjärt-kärlsjukdom, men även social stigmatisering och dess konsekvenser.”
Inte ens kontroversiellt, jag har forfarande inte förstått vad som är så provocerande med att uppge fetma och dess följdsjukdomar som en av de största riskfaktorerna för död i Covid.
Angående av ditt påstående om underviktigas överdödlighet, vad tror du BMI är för patienter med långvarig cancer sjukdom? Kan det finnas samband tror du?