Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Jag tror att mordet planerades utanför Nöjet. Men jag syftade faktiskt inte på själva mordet, utan dom 3 mordbränderna där M varit informerad och även delaktig i att agerat alibi vid ett av dom. Eftersom detta är bevisat, så utgår jag från att du menar att M är ok med detta, men hon skulle däremot inte vara ok med att lura med Tove för att misshandla henne?
Hm, vet inte om jag hänger med dig i dina tankar här. Jag tror ju inte att Maja tyckte att det var ok med mordbränderna, men på något konstigt visa klarar hon inte av att säga ifrån till Johanna, och försöker på andra vis slinka undan. Tycker hennes svar till Johanna är väldigt undanglidande, typ redan i försvarsställning, där man kan anan att Johanna tidigare klankat på Maja om att hon typ är feg. Och för att slippa hamna i den diskussionen och därmed inte ha något mer att ta till för att slippa, går hon nu ut med att hon tycker att det är risky. Och att hon är sjuk.
Citat:
Ja, det är just Filips (den dumpade pojkvännen) berättelse det alltid hänvisas till som ett bevis för att M skulle varit manipulerad av J. Till skillnad från dig som aldrig träffat en narcissist, så har jag bott ihop med en antisocial narcissist, och kan intyga att dom behandlar inte alla dåligt per se. Så när Filip berättar att han blivit dåligt behandlad av J, så betyder inte det att M blivit det.
Jag tänker att ingen nära slipper undan en narcissist, men det kan vara olika grad och olika metoder av utsatthet beroende på hur man själv är. Och det finns väl grader av allt.
Av det jag har läst om narcissister ska du helst hålla dig borta från dom om det går, och kan du inte det (typ familj, arbete) bör du veta hur de fungerar och hur du på bästa sätt kan förhålla dig till det.
Citat:
Jag vidhåller att det finns inte ett enda bevis eller tecken på att J har manipulerat M till att göra något mot sin vilja. För det är det, det handlar om. M har gjort det hon gjort av egen kraft för att hon gynnats av det. Hon är en egoist utan dess like, och att det inte är uppenbart för dig är en gåta. Hon går bokstavligen över lik för att få behålla sitt liv tillsammans med J.
Jag tycker att det är ett slags utnyttjande av en person som Maja, för att kunna bygga upp en relation med henne, där hon successivt lindas in i ett bygge; Johannas hämndfabrik, det är psykisk misshandel på högsta nivå.
Det är sant att vi inte vet något om hot eller annat, men genom manipulation har hon lindat in Maja (min övertygelse, genom att lyfta henne, precis som det bruka gå till) i en förtroendefull position, där hon sedan succcessivt vävs in i Johannas tankemönster. Det är också klassiskt, att den som är utsatt, alltmer kommer att införliva det tankemönster som den som är kontrollernade har, i sitt eget tankemönster. Positionerna flyttas fram och man tycker till sist att det inte är lika konstigt, eller till och med normalt att tänka på det viset som Johanna gör.
Maja berättar ju om vad Johanna berättat för henne om att hon tycker att världen skulle vara en bättre plats utan dem (tvillingarna) t ex.
Maja börjar tycka att Johann är utsatt för mycket skit, och hon börjar ta parti för henne. Ja som F*ilip.
Citat:
J är hennes trygghet och garant för ett liv i fart och fläkt som hon älskar, och hon slipper utanförskapet. Hon gör allt i sin makt för att bibehålla detta. När detta hotas bryter hon ihop. Det syns i rätten när hon återger J s ord om att ta livet av sig.
Ja, det är säkert en del, men hur vet du att det är det enda skälet? Om du tänker på dina egna relationer, är de inte uppbyggda av många olika komponenter? Ja, och det är inte osannolikt att Maja känt ett stort ansvar över att Johanna inte ska ta livet av sig, och vem vet, kanske Maja även har haft dublla känslor för henne. Inte bara vän?
Det är ju du själv som tar upp det här med att M sökt på strippklubben Chat Noir titt som tätt. Ärligt så tror jag knappt nån bryr sig förutom du. Det är ju en skitgrej. Hon har sökt på namnet Chat Noir vilket är en känd strippklubb i samband med att hon och J skulle till Göteborg. Om hon sökt på strippklubb eller Chat Noir har väl föga betydelse? Jag minns också att hon "skyller" besöket på att det var J som ville gå dit, medans M själv efter besöket inte uppskattade det.
Nej, det är inte jag som hittade "fyndet"!
Det var en sökning, på ett ord. Chat Noir. Inte titt som tätt.
Det målades upp som att Maja var värsta porrförbrukaren, det genom att påstå att sökordet var stripklubb. Men också genom att antyda att sökningar på nattklubbar skulle vara sökningar på porrklubbar. Några namn på nattklubbar lades också fram som "bevis" på Majas fördärv, men vid närmare granskning var dessa precis det som nattklubb är, helt vanliga danshak, med bar osv.
Så menigen var att få det att se ut som exakt som du uppfattade det. En förvanskning av ett sökord på ChatNoir, var inte sökningar på stripklubbar.
Citat:
Att pinsen på jokern och en del andra mörka citat är givetvis inget bevis för att hon är ond. Men det vittnar iaf om att hon har mörka tankar.
Håller inte alls med. Jokern är en omtalad film, och att den ens görs vittnar väl om att vi i allmänhet lockas av spänningen mellan den galna Jokern som är läskig, men samtidigt utklädd på det sätt som man vanligen tänker att det ska vara lite roligt.
Jag ser det på inget sätt som ett tecken på mörker eller dyrkan av psykopater, något som det förvreds till (hennes idol).
Citat:
Om man kan kalla M s lögner för manipulation är bara larvigt. Kalla det för vad du vill men hon ljuger i princip om allting som kan sätta henne i klistret, och det gör hon av egoistiska skäl. Min egen övertygelse är att hon manipulerar på det sätt hon behärskar. Hon får folk att tycka synd om henne pga hennes tillkortakommanden.
Men det är väl inte jag som kallar Majas lögner för manipulation???!!!
Tvärtom!
Citat:
Så nej, det byggs inte upp några storys på lösa boliner.
Jo, det har et gjorts av just de ovan omtalade "bevisen" för Majas degenerering.
Narcisssiten är manipulativ... t ex.
Citat:
Du använder dubbla måttstockar när du utan problem benämner J som psykopat och narcissist, (när läkaren som utförde p7 skriver att hon inte uppvisar någon grandios personlighet), men går i taket när någon påstår att M manipulerar genom att ljuga eller att hon sökt på strippklubb istället för Chat Noir.
Ja, jag bygger inte upp min tro på att Johanna har narcisssitiska drag på så lösa grunder ändå.
Du ser ingen som helst skillnad på Johannas sätt att bete sig, hennes hat, hennes konflikter med andra, hennes hämdbehov, hennes strypning och bränning av Tove, hennes mordbränder... hennes lögner gentemot Majas?