Citat:
Ursprungligen postat av
Rasch
I min värld finns det ett flertal moraliskt försvarbara metoder att visa sitt missnöje på mot ett företag man inte respekterar men som ändå följer landets lagar, exempelvis:
1. Köp inte deras bilar.
2. Jobba inte för dem.
Det finns förstås fler metoder som inte innefattar blockader, strejker etc. men ovanstående är väl de mest uppenbara .
Du får se.det som att arbetsgivarna och arbetstagarna i Motorbranchen i Sverige har kommit överens om en viss miniminivå för anställningsvillkor och löner i just sin bransch.
Alternativt så sätter politikerna en miniminivå för villkor och då lär det bli samma oavsett branch oavsett hur bra de villkoren passa just den branchen.
Du kan ju se hur det blivit nu när EU klampade in och pillade på arbetstidsregler... Det blev problem på många håll just för att reglerna inte fungerade i den branchen.
Det handlar inte bara om Tesla utan om att ett system för hur parterna (inte specifikt Tesla) tillsammans löser saker.