Citat:
Ursprungligen postat av
MrHandsome30000
Jag tror nog att jag helst skulle jobba som advokat men jag skulle även kunna tänka mig en framtid inom finans. Jag har dock hört att det kanske inte är något som man vill göra resten av livet att arbeta på någon investmentbank resten av livet.
Har inte mycket koll på retail programmet men jag är osäker på om man ens har möjligheten att jobba inom finans eller investment banking med den utbildningen i bagaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
MrHandsome30000
Tror nog också det. Får väl bara köra en spin the wheel om vilken utbildning jag sätter som första val och alternativt byta om den skulle visa sig vara något helt annat än vad jag förväntat mig.
Isåfall bör du välja retail först, känns det inte bra kan du byta till juridik på våren då Handels enbart har antagning på sommaren. Glöm dock inte att så fort man hoppar av Handels kan man inte sätta fötterna in i skolan som en elev i framtiden, inga second chances där