Citat:
Ursprungligen postat av
Ali3000
Jo det gör det. Det väsentliga i argumentet är att man inte nödvändigtvis kan veta vad som är gott och ont eftersom dom inte behöver säga vad som är gott eller ont. Gud/gudar i de större religionerna uttrycker tvärtom betydligt mer tydligt vad som är gott och ont.
Det handlar ju fortfarande om vad folk tror/påstår om gud. Det finns inget som hindrar människor från att skriva tjocka böcker om vad skaparna av "The Sims" anser om vad som är gott och ont.
Citat:
Ursprungligen postat av
9.79benj
Det är inget som säger att det finns gott eller ont.
Det är en fråga om tro.
Dostojevskijs poäng är att utan någon högre makt är det säkerställt att det inte finns något gott eller ont.
Med en högre makt inblandad så finns i alla fall chansen till ett existerande gott eller ont.
Objektivt. Skriv objektivt när du skriver sånt här, för annars kommer folk, med rätta, säga emot dig.
Även om jag på sätt och vis håller med dom som säger att gudens regler om vad som är gott och ont i så fall är den gudens subjektiva åsikter, som i förlängningen borde ha blivit objektiva för mänskligheten.
Men eftersom vi vet att mänskligheten inte har någon objektiv syn på vad som är gott och ont så vet vi ju att en av två saker är korrekta.
1. Det finns ingen gud med någon "objektiv" moral.
2. Guden med den "objektiva" moralen är en helt värdelös gud som har misslyckats kapitalt med att sprida sitt budskap.