Citat:
Ursprungligen postat av
wihnei14
Kolla på hur fiskstim rör sig tex, menar att de inte är sammankopplade på nåt sätt? Varför skulle jag hänvisa till vetenskap på denna frågan när vetenskapen är ideologiskt och ekonomiskt korrupt. Lägger du så mycket tro på vetenskapen?
https://youtu.be/15B8qN9dre4
Kolla fiskarna tex. De är sammankopplade.
De har väl ögon och instinkt. Finns inget som säger att en fisk inte har ett visst medvetande. Frågan är hur stort i så fall.
De har en hjärna i alla fall, där ett medvetande kan existera. Men det motbevisar inte något av det jag sagt.
Själv anser även jag att vetenskapen till vissa delar är korrupt, men mest inom humaniora i så fall. Men även inom vissa delar av naturvetenskapen som handlar om ideologi. Men det man kan bevisa är så klart sant. Det man bara påstår, som du nu gör, är då lika ideologiskt, eller i ditt fall teologiskt korrupt.
Du ville att någon skulle visa logiskt att det du sa inte stämde, vilket jag anser att jag har gjort, då du inte klarar att visa logiskt att jag har fel. Därför glider du nu plötsligt omkring i ett fiskstim och kan inte orientera dig längre.