Citat:
Ursprungligen postat av
countolaf
Men de flesta svenskar tycker ju det är okej att bära shorts, så vilket samhälle syftar du på? Ett fantasisamhälle som bara finns i ditt huvud? Du tycker förmodligen inte det är okej att vuxna bär T-shirts heller va?
Naturligtvis inte. T-shirt är ett underplagg. Det är lika korkat att gå runt i T-shirt som att gå i bara kalsongerna.
Vad de flesta svenskar tycker är irrelevant. Svenskar är gravt degenererade, vilket vi sett talrika exempel på i denna tråd. Att klä sig som en slusk borde rendera spöstraff, men åtminstone ska det betyda att man förlorar sin talan i samhället och blir en ofrälse för andra att spotta på.
Citat:
Ursprungligen postat av
Aja Baja
Att klä sig i snygga kläder gör man för att upprätthålla någon slags status.
Vilken omåttligt korkad svensson-uppfattning. Nej, man gör det för att visa respekt för andra i sin omgivning. Det är smått fantastiskt vilka ouppfostrade diagnosbarn med ren och skär analfabetism när det kommer till sociala koder och att leva i ett civiliserat samhälle ni är. Som att hela jävla bunten av er är hitsläpade skäggbarn från Afghanistan.
Respektaspekten är t.ex. vad som gjorde att man klädde upp sig vid flygresor tills för bara någon generation sedan. Idag kommer många som sluskar i badtofflor och underkläder (d.v.s. shorts och t-shirt) som slemmiga, degenererade jävla neanderthalare. Ni borde naturligtvis aldrig tillåtas borda, utan släpas iväg av ordningsmakten för lite hederlig polisbrutalitet tills ni lär er en läxa.