Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Ja, Johannas hat är bottenlöst och hon har knappt några spärrar. Totalt livsfarlig! Dom som har ifrågasatt hennes beteende har hon stött bort blixtfort med ursäkten att dom är tråkiga. Med Maja klickade det direkt. På nån fest rullade dom två i gräset själva och betedde sig lite underligt. Jag tror dom var extremt tajta och relationen växte sig starkare ju mer dom umgicks. Båda två är ju annorlunda på sitt sätt och har svårt att skapa djupa band till andra som baseras på kärlek. Men dom här två verkar ha accepterat varandra på alla plan. Ingen har bromsat den andre trots att tokigheterna blev värre och värre. Vid tidpunkten för mordet tror jag att dom litade på varandra till 100%. J kunde berätta allting för M och lita på att hon hjälpte till och höll tyst. Det var dom två mot den orättvisa världen som inte förstod eller respekterade dom.
Ja, jag tror att J låg bakom den branden och pratet om molotovcocktails tror jag stämmer. Förmodligen hade hon även satt den planen i verk så småningom. Det krävdes bara rätt tillfälle för att hon skulle slå till.
Jag tolkar Majas lögner enkelspåriga. Hon har i sitt huvud bestämt innan vad hon ska säga och därefter följer hon den linjen. När frågorna blir lite för krångliga och där hon inte kan ge vettiga svar blir det lite tokiga svar. Hon improviserar inte eller låter sig påverkas av frågeställaren. Vid flera tillfällen under hennes förhör hos polisen trodde jag att hon skulle erkänna någon del, men när den kritiska frågan väl kom, blev det ett kort nej! Uppfattar henne som väldigt kall och fokuserad på att inte frångå hennes förbestämda lögn oavsett om det drabbar andra. I både förhör under häktningen och rätten tycker jag det är tydligt att hon vid två tillfällen hamnar utanför sin story och då säger hon, eeeh neeej, vänta och får då backa bandet lite för att hamna i rätt story igen.
Återigen kan jag se en del i det du säger. Utom att Maja är känslokall.
Hon är stelbent och har inte samma förslagenhet som Johanna. Men jag ser tydliga tecken på känslor. Och stoppa huvudet i sanden. Hon blundar hårt. Vill inte se det dåliga.
Påminner om förälskelse. Du anar, men förskönar trots att andra säger till dig. Man ser bara det man vill se.