Citat:
Ursprungligen postat av
kebabmedpommes
Vi kan alltså konstatera hur nätverket fungerar nu vid en marginell höjning av trafiken (katastrofalt).
Fundera nu på hur det skulle fungera i din bitcoiniserade framtid där antalet transaktioner skulle öka med flera storleksordningar från dagens.
Antalet transaktioner på blockkedjan kommer inte att öka. Det som kommer att öka är värdet av de transaktioner som utförs på blockkedjan.
Små transaktioner kommer att göras på olika andra- och tredjelagerslösningar, liksom redan är fallet med riktigt små transaktioner. Ingen köper till exempel en kopp kaffe genom en bitcointransaktion på blockkedjan.
Över tid kommer vi alltså att se allt större värden, men inte fler transaktioner per tidsenhet, röra sig på förstalagret. Utvecklingen för småbetalningar kommer vi att ha svårare att följa, eftersom de hamnar på betydligt mindre transparenta lager.