Citat:
Ursprungligen postat av
Tufsankatt
Jag tycker inte att man kan jämföra med en kvinna som bor ihop med en idiot till man (som man förmodligen är beroende av ekonomiskt/boende).
M hade möjlighet att försiktigt dra sig från J.s sällskap när hon blev varse om hennes sjuka tankar. Varför ska man utpeka M som ett viljelöst offer, som inte har förmåga att tänka själv? Är det så illa borde hon bli omyndigförklarad bums!
Nu var M medveten om J och hur hon fungerade... var med vid ett flertal tillfällen så TT var rädd även för henne.
Vid kvällen för mordet så var det M som gick in och kollade efter T trots att hon visste om bråket tidigare på kvällen.
Vad är det som säger att hon inte höll i T under den korta tiden det tog för J att ta T av daga i badrummet för att hjälpa sin kompis som hon är "så rädd för"?
Man måste i princip omyndigförklara Maja och göra henne till ett viljelöst offer för att på något sätt kunna förklara hennes handlanden.
Till att börja med hade även M något emot T. Enligt M s mamma ville inte T ha med M i gänget. M har sökt upp T och skrämt upp henne vid två olika tillfällen. T har själv berättat att hon var rädd för M.
Efter gruffet mellan J och T på Nöjet är M aktiv och upprörd, hon vill få T utslängd. Hon går in flera gånger för att leta efter T medans J står utanför och väntar.
Med vetskapen att J vill döda T går man inte och lägger sig om man inte är helt redlös, vilket hon bevisligen inte var! Att J och M lägger ifrån sig sina telefoner samma minut och inte använder den på en timma, men att bådas telefoner plockas upp ett par minuter efter mordet är ett tecken på att dom är samspelta.
Vad som händer efter mordet följer precis samma linje, i gemensamt samförstånd. J lämnar lägenheten flera gånger med M ensam kvar. Dom skickar sms till varandra. Dom bär båda ut kroppen och dumpar den i skogen. Båda ljuger för sina kompisar och T s anhöriga om vad som hänt. Dom ljuger även för polisen i flera veckor och drar exakt samma story. Det är först när polisen spräcker lögnen deras historier går isär, och då fortsätter båda att ljuga för att rädda sig själva.