2023-02-02, 20:49
  #4189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jesustant
Det har ju snurrat allt fortare för Tommy sista tiden. En paranoia har brett ut sig i kombination med gränslösa kommentarer. Att den gränslösheten beror på stimulantia är väl troligt. När TD sedan blivit blockad på Amos sida och även fått sina kommentarer anmälda till admin av någon då de antingen varit för grova eller inte hört till ämnet, admin har sedan rensat bort massor här. Då återstod UV’s sida.

Så till slut hade bara Tommy UV’s sida att uttrycka sig på. Det blev otrevligt bland kommentarerna på UV’s sida igår.
Tommy använde dina trollkonton och försvarade, berömde och saknade sig själv.

Tänker att det sedan snurrat rejält för Tommy. Så antingen akutpsyk inatt för paranoia och alkoholförvirring eller magpumpning på akuten. På akuten ligger man inte flera dagar så han kom antingen in inatt eller så skulle det också kunnat vara en planerad rehab-vistelse/ ett par veckor på torken. Isåfall om det var planerat då passar han på att lämna över till Malin.
Finns ju även en möjlighet att han trollade ifrån en sjukhussäng igår eftersom han förmodligen får ha mobil med sig.

Så nej Tommy, vi tror fortfarande att det var du som betedde dig illa igår på Uppdrag Världens sida på Facebook. Fantastiskt att kommentarerna är kvar.
Marcus var imponerande på alla sätt när Tommy härjade med honom. Marcus är också förtroendeingivande inför följarna som förmodligen lärt sig att inte lyssna på ”motståndarlaget”. Tommy skriver ofta genom sina trollkonton numera att Amo ska går först i paraden ( fattar inte riktigt vad han menar, men han ska liksom få skämmas en dag, på nåt vis) undrar om inte Marcus också skulle få gå i paraden? Minns inte.

Att inte veta vem Amo är är något som gör Tommy tokig. Han misster därmed kontrollen över sin verklighet. Amos sanningar stämmer inte med Tommys förljugna verklighet. Självklart vill inte Tommy att hans stölder av andras texter mm ska komma ut. Hans karriär som författare hänger då på en lös tråd. Såklart att han vill tysta Amo. Därför är Amos avslöjanden ganska nödvändiga om man ska komma tillrätta med skadliga kristna ledare.

Bra där!
Citera
2023-02-02, 21:40
  #4190
Medlem
Det är verkligen en mycket "speciell" liten skara som nu står för underhållningen på UV.
Har ni sett Vattenslangens Youtube-videos?
Det är nog det mest speciella jag sett i hela mitt liv.

Frågan är om det är den enda lilla skara Tommy har kvar? Eller valde han dem för att kunna kommentera att han saknar sin egen undervisning?
Citera
2023-02-03, 14:02
  #4191
Medlem
Magictrixs avatar
Igår meddelade idioten att han var inlagd på sjukhus för hjärtproblem. Sedan ska han på rehab i 14 dagar. Ingen tror honom efter den dåligt manipulerade sjukhusbilden (igen). Möjligen är han på avgiftningsklinik? Idag är inlägget borta. Malins kanske gick till sjukhuset med en blomma men Tommy var inte där?
Citera
2023-02-03, 15:23
  #4192
Bannlyst
Nu är ni igång igen. Påstår att Tommy inte är på sjukhuset. Det är ju ni i Amo-sekten som med allt hat och alla lögner gjort Tommy svårt sjuk så att han behövt ligga på sjukhus i flera dagar och flera veckor i på konvalescenshem. Sedan påstår ni att han skrivit kommentarer på Facebook med falska profiler. Hur ska han kunnat ha gjort det från sjukhuset? Det är skrattretande.

Låt Tommy vara nu. Han behöver återhämta sig. Kan ni inte för en gångs skulle respektera det?
Citera
2023-02-03, 15:55
  #4193
Medlem
Vad vet vi om Terror-Tommys[ hälsa, åtminstone under de senaste tre åren?
Ska jag vara ärlig är det inte så mycket vi vet egentligen, men en del information har sipprat ut från "infiltratörer" och en hel del annat har maestro själv delgett oss mer eller mindre medvetet.


HJÄRTINFARKT
I februari 2021 drabbades Terror-Tommy av en "svår hjärtinfarkt" (det är ju alltid extra mycket när det kommer till vad han drabbas av), som han hämtade sig från mirakulöst snabbt med hjälp av "Profitörens himmelska kontakter". När uppgiften kom att han blivit tvungen att tillkalla ambulans var det någon här på Flashback som kollade upp det hela, och någon utryckning till Elite i Örebro fanns inte den dagen över huvud taget. Nu är det givetvis inget som garanterar att så inte skedde, men redan där började klockorna ringa. Sedan har det framkommit att vad det handlade om var kärlförträngningar (som behandlades med ballongsprängning som det kallas), vilket generellt klassas som en hjärtinfarkt fast då en lättare sådan. Huruvida hans uppgifter om att man fick göra tre ingrepp inom loppet av 24 timmar har inte gått att bekräfta eller dementera, men enligt honom själv svävade han mellan liv och död vid minst ett tillfälle - döm själva om det är trovärdigt eller inte.
Sammantaget: Att karln har eller har haft hjärtbesvär är inget att ifrågasätta, det är inget ovanligt när man passerat 55 och med den livsstil han har haft.

HJÄRNTUMÖR
I juni 2021 kablade Terror-Tommy ut att man konstaterat en hjärntumör, något han dragits med en längre tid. Nyheten kom samtidigt som det stod klart för följarskaran att relationen med Liza hade upphört, och resulterade kort därefter i att Profitörens syrra (Caroline) och svåger lämnade DFM för gott. Enligt Terror-Tommy var det väldigt bråttom att få det hela åtgärdat, men att det inte fanns möjlighet att få det gjort tillräckligt snabbt här hemma. Några av hans "sponsorer" ställde genast upp med de medel som behövdes för att han skulle kunna åka till ett "välrenommerat sjukhus i Europa" och få det hela åtgärdat på stört. Det hela illustrerades med raggarn körandes honom till flyget. I ett annat inlägg redogjorde han för den operationsmetod som skulle användas, en form av laserbehandling, med en lång utläggning kring hur det skulle gå till och vad det kunde innebära. Två dagar efter den planerade "operationen" skrev Profitören ett inlägg där det hävdades att man varit tvungen att göra ytterligare ett ingrepp, vilket skulle förlänga konvalescensen med några dagar.
Någon vecka efter den andra "operationen" satt Terror-Tommy och Profitören på glasverandan på Elite och hade en sändning där man återigen påpekade hur mirakulöst snabbt han tillfrisknat. För att illustrera att de verkligen borrat i skallbenet hade Terror-Tommy ett plåster i pannan, bara det att det var ditsatt i all hast och flyttade runt en hel del under sändningens gång. Men de försökte i alla fall för att vi elaka kritiker skulle tro att det faktiskt varit som de hävdade.
En snabb koll har visat att ett ingrepp av det slag Terror-Tommy beskrev kostar i runda slängar 350 tusen här hemma, så någonstans runt 700 tusen skulle bara ingreppen ha kostat. Sedan tillkommer fem vårddygn samt resa mm, så vi snackar i runda slängar en mille - som hans "vänner" skaffat fram på några dagar!

PROSTATACANCER
I juni 2022 lade Terror-Tommy ut en bild på en magnetkamera, där han klippt in en bild på sig själv (i svart/vitt för att matcha den sannolikt snabbt googlade bilden på en magnetkamera), med en åtföljande text om en "efterkontroll av hjärnan" (det gick alltså alldeles utmärkt att göra här hemma, och först efter ett år!). Därefter lade han ut en bild från en frisersalong (med en tydlig glassfläck på kavajen), för att sedan åka till Borås för ett "planeringsmöte" med Leo Hartikainen. Kort därefter kom ytterligare en bild från ett väntrum hos en urolog i Uddevalla, där han påstod att han skulle få en "konsultation" efter magnetröntgen av hjärnan. Det han inte tänkte på var att läkarens namn framgick, och en snabb googling visade att han var just urolog med specialisering på prostatacancer.
Det här har gjort att misstankarna är att han drabbats av just prostatacancer, men inte vill tala om det eftersom det skulle förstöra hans image som macho (som han själv tror i alla fall). Så magnetröntgen var mest troligt för att fastställa om han hade prostatacancer, och om det stämmer (vilket besöket hos urologen tyder på) så handlar den "rehab" han nu sägs befinna sig på mest troligt om strålbehandling.

Det som redovisats ovan är kortfattat, men ger ändå en fingervisning om vad vi vet i nuläget.
Att han nu skulle ha drabbats av en "komplikation" till den "hjärtinfarkt" han hade för två år sedan är bara nonsens, dessutom det där med "två veckors rehab" är inte ens värt att kommentera. Vi kan givetvis inte bevisa att det som står här ovan är sant utom allt rimligt tvivel, men indicierna är starka nog för att kunna säga att vi vet att han ljuger. Som om det nu vore något nytt.
Citera
2023-02-03, 19:40
  #4194
Medlem
mesefils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Murvelkott
Vad vet vi om Terror-Tommys[ hälsa, åtminstone under de senaste tre åren?
Ska jag vara ärlig är det inte så mycket vi vet egentligen, men en del information har sipprat ut från "infiltratörer" och en hel del annat har maestro själv delgett oss mer eller mindre medvetet.


HJÄRTINFARKT
I februari 2021 drabbades Terror-Tommy av en "svår hjärtinfarkt" (det är ju alltid extra mycket när det kommer till vad han drabbas av), som han hämtade sig från mirakulöst snabbt med hjälp av "Profitörens himmelska kontakter". När uppgiften kom att han blivit tvungen att tillkalla ambulans var det någon här på Flashback som kollade upp det hela, och någon utryckning till Elite i Örebro fanns inte den dagen över huvud taget. Nu är det givetvis inget som garanterar att så inte skedde, men redan där började klockorna ringa. Sedan har det framkommit att vad det handlade om var kärlförträngningar (som behandlades med ballongsprängning som det kallas), vilket generellt klassas som en hjärtinfarkt fast då en lättare sådan. Huruvida hans uppgifter om att man fick göra tre ingrepp inom loppet av 24 timmar har inte gått att bekräfta eller dementera, men enligt honom själv svävade han mellan liv och död vid minst ett tillfälle - döm själva om det är trovärdigt eller inte.
Sammantaget: Att karln har eller har haft hjärtbesvär är inget att ifrågasätta, det är inget ovanligt när man passerat 55 och med den livsstil han har haft.

HJÄRNTUMÖR
I juni 2021 kablade Terror-Tommy ut att man konstaterat en hjärntumör, något han dragits med en längre tid. Nyheten kom samtidigt som det stod klart för följarskaran att relationen med Liza hade upphört, och resulterade kort därefter i att Profitörens syrra (Caroline) och svåger lämnade DFM för gott. Enligt Terror-Tommy var det väldigt bråttom att få det hela åtgärdat, men att det inte fanns möjlighet att få det gjort tillräckligt snabbt här hemma. Några av hans "sponsorer" ställde genast upp med de medel som behövdes för att han skulle kunna åka till ett "välrenommerat sjukhus i Europa" och få det hela åtgärdat på stört. Det hela illustrerades med raggarn körandes honom till flyget. I ett annat inlägg redogjorde han för den operationsmetod som skulle användas, en form av laserbehandling, med en lång utläggning kring hur det skulle gå till och vad det kunde innebära. Två dagar efter den planerade "operationen" skrev Profitören ett inlägg där det hävdades att man varit tvungen att göra ytterligare ett ingrepp, vilket skulle förlänga konvalescensen med några dagar.
Någon vecka efter den andra "operationen" satt Terror-Tommy och Profitören på glasverandan på Elite och hade en sändning där man återigen påpekade hur mirakulöst snabbt han tillfrisknat. För att illustrera att de verkligen borrat i skallbenet hade Terror-Tommy ett plåster i pannan, bara det att det var ditsatt i all hast och flyttade runt en hel del under sändningens gång. Men de försökte i alla fall för att vi elaka kritiker skulle tro att det faktiskt varit som de hävdade.
En snabb koll har visat att ett ingrepp av det slag Terror-Tommy beskrev kostar i runda slängar 350 tusen här hemma, så någonstans runt 700 tusen skulle bara ingreppen ha kostat. Sedan tillkommer fem vårddygn samt resa mm, så vi snackar i runda slängar en mille - som hans "vänner" skaffat fram på några dagar!

PROSTATACANCER
I juni 2022 lade Terror-Tommy ut en bild på en magnetkamera, där han klippt in en bild på sig själv (i svart/vitt för att matcha den sannolikt snabbt googlade bilden på en magnetkamera), med en åtföljande text om en "efterkontroll av hjärnan" (det gick alltså alldeles utmärkt att göra här hemma, och först efter ett år!). Därefter lade han ut en bild från en frisersalong (med en tydlig glassfläck på kavajen), för att sedan åka till Borås för ett "planeringsmöte" med Leo Hartikainen. Kort därefter kom ytterligare en bild från ett väntrum hos en urolog i Uddevalla, där han påstod att han skulle få en "konsultation" efter magnetröntgen av hjärnan. Det han inte tänkte på var att läkarens namn framgick, och en snabb googling visade att han var just urolog med specialisering på prostatacancer.
Det här har gjort att misstankarna är att han drabbats av just prostatacancer, men inte vill tala om det eftersom det skulle förstöra hans image som macho (som han själv tror i alla fall). Så magnetröntgen var mest troligt för att fastställa om han hade prostatacancer, och om det stämmer (vilket besöket hos urologen tyder på) så handlar den "rehab" han nu sägs befinna sig på mest troligt om strålbehandling.

Det som redovisats ovan är kortfattat, men ger ändå en fingervisning om vad vi vet i nuläget.
Att han nu skulle ha drabbats av en "komplikation" till den "hjärtinfarkt" han hade för två år sedan är bara nonsens, dessutom det där med "två veckors rehab" är inte ens värt att kommentera. Vi kan givetvis inte bevisa att det som står här ovan är sant utom allt rimligt tvivel, men indicierna är starka nog för att kunna säga att vi vet att han ljuger. Som om det nu vore något nytt.

Selfien där han klippt in sig själv framför en magnetkamera måste nog vara det konstigaste han gjorde under hela 2022.

Särskilt som han råkade klippa bort en del av sitt eget skallben. Fick han lobotomi?
Citera
2023-02-03, 19:55
  #4195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mesefil
Selfien där han klippt in sig själv framför en magnetkamera måste nog vara det konstigaste han gjorde under hela 2022.

Särskilt som han råkade klippa bort en del av sitt eget skallben. Fick han lobotomi?

Det skulle förklara en del…
Citera
2023-02-03, 21:08
  #4196
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mesefil
Selfien där han klippt in sig själv framför en magnetkamera måste nog vara det konstigaste han gjorde under hela 2022.

Särskilt som han råkade klippa bort en del av sitt eget skallben. Fick han lobotomi?

Det där är ju inte sant. Det är Amo-sekten som redigerat i efterhand. De infiltrerade så att det kunde gå in och manipulera.
Citera
2023-02-03, 21:08
  #4197
Medlem
HomoHitlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomasDalkarl
Nu är ni igång igen. Påstår att Tommy inte är på sjukhuset. Det är ju ni i Amo-sekten som med allt hat och alla lögner gjort Tommy svårt sjuk så att han behövt ligga på sjukhus i flera dagar och flera veckor i på konvalescenshem. Sedan påstår ni att han skrivit kommentarer på Facebook med falska profiler. Hur ska han kunnat ha gjort det från sjukhuset? Det är skrattretande.

Låt Tommy vara nu. Han behöver återhämta sig. Kan ni inte för en gångs skulle respektera det?

Du får ha mobilen med och på, t om på akuten... jag är sjuksköterska så jag vet....

Han ligger inte på akuten, ingen som ligger där i två veckor.... Han är inlagd för rehab pga sin alkoholism. Förstår att han super med så liten kuk kan han inte tillfredsställa några kvinnor alls, det är därför hans fru valde en man med större kuk. Nej Tommy får gå först i liten-kuk-paraden.
Citera
2023-02-03, 23:22
  #4198
Medlem
det är inte många som sluter upp i bön för herr dahlman om man får tro gilla markeringarna på UV
Citera
2023-02-04, 07:32
  #4199
Medlem
mesefils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mankers
det är inte många som sluter upp i bön för herr dahlman om man får tro gilla markeringarna på UV

Det är fler och fler som fattar att han bluffar. Vi fattar att han har ohälsa (vem kan tvivla på det), men alla som har någon som helst kunskap om hälsa och sjukvård förstår att hans berättelse inte går ihop.
Citera
2023-02-04, 08:50
  #4200
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mesefil
Det är fler och fler som fattar att han bluffar. Vi fattar att han har ohälsa (vem kan tvivla på det), men alla som har någon som helst kunskap om hälsa och sjukvård förstår att hans berättelse inte går ihop.

Tommy är svårt sjuk. Han har varit nära döden flera gånger och varje gång har ni hånat honom. Påstått att det är lögner. Om Tommy dör kommer ni påstå att det också är bluff. Vad är ni för människor egentligen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in