Citat:
Ursprungligen postat av
Malmoepag
De flesta bolånekunder har långt större marginaler än vad som många här tycks tro.
Finansinspektionen gör stresstester på bolånemarknaden och de ser att om räntan blir sju procent så kommer 11% få underskott. Givetvis är det en stor mängd men samtidigt så innebär det att 89% klarar 7% ränta och går ändå plus varje månad.
Sedan har vi ju också faktorn att många som går minus kommer ha sätt att lösa problemet, tex avyttra fritidshus, sälja en av två bilar, få ned lånebeloppet genom att få förskott på arv, osv.
Jo, men sedan skrev jag inte heller att folk i gemen kommer att hamna i knipa. Det jag belyste var, om än något mellan raderna, att det är roligare att köpa kexchoklad, än att betala ränta, för den disponibla inkomsten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Malmoepag
När det gäller jämförelsen så är det delvis sant men man missar att hyrorna kommer öka om kostnaderna för energi och bolån går upp. Samma förutsättningar gäller för bostadsbolagen som för enskilda privatpersoner. Med den skillnaden att bostadsbolagen ofta är mer exponerade än privatpersoner och att riskerna för finansiell instabilitet är högst där.
Absolut, HR-innehavare betalar indirekt värdens lån. Inget konstigt i det. Skulle tro att det går jämnt upp, eller kanske tom lite högre än vad gemene BR-innehavare indirekt betalar i föreningslån. Lite mer om man räknar värdens vinstmarginal också, givetvis. Men den övergripande privatekonomiska skillnaden i detta avseende mellan BR- och HR-innehavare, skulle jag säga ligger på den privata skuldsättningssidan.
Det sagt, jag är övertygad om att ägt boende är billigast i det långa loppet. På kort sikt, är det mycket mer osäkert. Skulle jag köpa motsvarande lgh som jag nu hyr, dubblas kostnaden (avgift+ränta) mot den hyra jag har idag. Så på kort sikt vore det en förlustaffär för mig. Därför måste köpeskillingen justeras ner för att det ska bli attraktivt för mig, och det är något marknaden (förståeligt) inte vill.