2023-01-04, 03:11
  #877
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av MKG
Nu kom jag på ett gubbtips till!
Skaffa en pressobryggare till kaffet, gärna en som ligger kvalitetsmässigt två snäpp upp från IKEAs billigaste skit, för de billiga håller inte tätt mellan silkskivan och glasväggarna.
Aldrig mer kaffelöst på grund av glömda kaffefilter, eller sunkiga kannor med inbränt kaffe. Jag började med pressobryggare för 30 år sedan så det är väl inget gubbtips men det tog halva livet att komma på det.
Invänder. Pressobryggare är besvärliga att både använda och rengöra. Det ska kokas vatten, då bryggaren inte gör detta själv, så man behöver både pressen och vattenkokare - saknar man vattenkokare ska det kokas upp vatten på spisen vilket tar en evighet. Sedan så ska kaffe bryggas vid runt 95°C, så man får trixa med att vänta en stund eller blanda i rätt mängd kallvatten; har man dessutom ingen termometer så är det ren chansning och man riskerar att brygga dåligt kaffe. Sen ska det timeas och inte stå för kort eller för länge, och när man väl hällt upp sin kopp så kan man inte sätta sig och dricka direkt för pressen måste tömmas på intryckt skållhet sump som man med möda får gräva ut, annars riskerar man att kaffet smakar illa vid nästa bryggning.

Jämför med en vanlig bryggare där man bara fyller på med vatten och kaffe och sedan har det bra bryggt vid rätt temperatur fem minuter senare, och dessutom på varmhållning. En smart och elegant konstruktion som fungerar optimalt och dessutom bara kostar typ 300 spänn. Sådant tillfredsställer din inre gubbe. Pressokannor, filter för manuell bryggning, mockabryggare etc är till för den nervösa materialistiska medelklassen som måste göra saker krånligt och dyrt i onödan för att känna sig bättre än andra.

Du har däremot helt rätt i problemet med att få slut på filter. Men det löses enkelt med ett annat gubbtips: Ha alltid en extra förpackning av samtliga förbrukningsmaterial så som kaffefilter, tvättmedel, disksvampar, toapapper osv i förrådet och använd enbart i nödfall.
Citera
2023-01-04, 03:17
  #878
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Filiste
Gladpack/plastfolie förvaras i kylskåpet så att det aldrig klibbar ihop när man använder det.

Nagelklippare för hand och tå som verkligen klipper och inte biter av naglar. Bäst är japanska stålspecialisten Seki tools som började med samurajsvärd när alla behövde sådant förr. Se upp för fake kopior
https://www.amazon.se/s?k=Seki+EDGE&ref=bl_dp_s_web_

Göra egen deodorant som inte ger cancer med tre ingredienser har sparat mig tusentals kronor. Kokosolja, bikarbonat och sheasmör. Håller luktfri 24 timmar och stoppar inte naturlig svettning.

https://www.organicmakers.se/gor-din-egen-ekologiska-deodorant/

Finns massor med videor på nätet och varianter

Vad är då onaturlig svettning?
Citera
2023-01-04, 05:03
  #879
Medlem
CockWitchs avatar
Avstå inte att knulla en tjej för att du har dåligt självförtroende. Knulla henne.
Citera
2023-01-04, 05:47
  #880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spritnota
Gubbar får ibland städa otacksamma utrymmen där de krypit in och reparerat något:

Forma ett eget dammsugarmunstycke av en tom toa- eller hushållspappersrulle för att komma åt bakom rör, element och andra trånga svåråtkomliga utrymmen. Bara vik och mosa rullen till önskvärd form, komplettera med hushållstejp eller gummiband vid behov.

Smart där, bra tips!

Även om man har en samling dammsugarmunstycken så är det nästan ingen idé att leta där, dom passar aldrig ändå.

Mitt eget gubbtips på samma tema är visserligen totalt överflödigt, eftersom ingen gubbe värd namnet kan ha missat detta. Men man kan väl bjuda på ett gubbtips till snorungar och damer också.

Dammsugare brukar ha två såna här bajonettfästen, så att man ska kunna parkera slang och dammsugarhuvud både när dammsugaren står på högkant (som i städskåpet) eller på mage (som när man dammsuger).

Dom använder man, så håller dammsugarslangen fan på sig.

Sen ett tips och önskan till tillverkare av utbytesdammsugarhuvuden:
Sätt dit ett sånt där bajonettfäste, för bövelen! Har spanat efter detta i årtionden.
Jag har buntbandat dit ett gammalt fäste på mitt utbyteshuvud, och det funkar, men ser ganska tattigt ut.
__________________
Senast redigerad av busy-signal 2023-01-04 kl. 06:33.
Citera
2023-01-04, 06:04
  #881
Medlem
Tips till alla unga killar och tjejer.

Köp riktiga skor som ung.

Att vandra runt i converse eller liknande är förödande för fötterna, höfter och knän.
Högklackat är också en sak som är snyggt men totalt värdelöst för kroppen.

Använd robusta skor eller kängor.
På sommaren så gå så mycket barfota ni kan.

Vad gäller jobb för framtiden.
Yrkeshantverk tex. Vvs, snickare, Elektriker eller fordonsmekaniker eller svetsare, plåtslagare.
Detta är yrkeskunskaper som gör att du kan hjälpa dig själv utan att lägga en massa pengar till hantverkare.

Bygger du hus så sätt in vedspis och vedkamin.
El är dyrt och elen kan slås ut av stormar och annat som krig och då sitter du där i skiten utan att kunna värma dig eller laga mat.
Köp upp skog och åkermark så du kan få egen ved och odla din mat. Detta kommer även dina efterkommande ha bytta av.
Citera
2023-01-04, 08:19
  #882
Medlem
Limma skinkbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Necris
Mitt gubbtips är att se till att ställa bilen under något tak, det behöver alltså inte ens vara ett garage det hjälper ändå.

Kan inte annat än att hålla med. I massor med år bodde jag i hyresrätt med bilen parkerad utomhus oskyddad. Det var ett helvete på vintern! Nu har jag garage sen ett par år tillbaka och det är helt underbart!
Mitt tips till er alla villaägare där ute som har ett garage fullt med skrot: Rensa, släng och sälj och ställ bilen där inne. Alternativ bygg en carport.
Citera
2023-01-04, 10:58
  #883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Proggrogg
Har du också fyra bilar?

Känns som en något märklig regel, kan kanske vara bra att ha fyra konserver med ärtsoppa hemma framför att ha fyra skruvmejslar av samma sort.

Osthyvlar, har alltid haft 3-4.
Alla verktyg finns i garaget förutom några skruvmejslar och sånt som kan vara bra utan att behöva gå ut i garaget.
Många konservburkar som jag köper när billiga och roterar efter datum i skafferiet. Flera bilar då de används för olika syften. Ficklampor som har bestämd plats så jag hittar om strömmen går. Elaggregat för längre strömavbrott. Allt i medicin/sårvård ordentligt sorterat när/om det behövs akut. Brukar kissa i alla toaletterna hemma så det spolas. Kissar inte handfat eller diskho då jag inte har någon pillisnopp. Kissa handfat är ok men aldrig i köket då diskställ står intill.
Citera
2023-01-04, 13:17
  #884
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Kan inte annat än att hålla med. I massor med år bodde jag i hyresrätt med bilen parkerad utomhus oskyddad. Det var ett helvete på vintern! Nu har jag garage sen ett par år tillbaka och det är helt underbart!
Mitt tips till er alla villaägare där ute som har ett garage fullt med skrot: Rensa, släng och sälj och ställ bilen där inne. Alternativ bygg en carport.
Jag tror jag bara känner en enda person som har plats till bilen i garaget.
Citera
2023-01-04, 14:08
  #885
Medlem
Limma skinkbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Jag tror jag bara känner en enda person som har plats till bilen i garaget.

Det är ju så det brukar vara, och det kanske är en del i den manliga/gubbiga livsstilen att ha ett garage fullt med bra att ha-grejer eller att ha byggt om det till en avancerad mek-verkstad. Men bilen under tak, det är verkligen inte tråkigt.
Citera
2023-01-04, 14:17
  #886
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Det är ju så det brukar vara, och det kanske är en del i den manliga/gubbiga livsstilen att ha ett garage fullt med bra att ha-grejer eller att ha byggt om det till en avancerad mek-verkstad. Men bilen under tak, det är verkligen inte tråkigt.
Visst är det så. Inte bara det att man slipper frost , man slipper även fågelskit.
Citera
2023-01-04, 15:56
  #887
Medlem
rawsezxs avatar
Ett bra gubbtips är att politisk hemvist och allmän idioti inte korrelerar med varandra, folk defineras till 99.9% som människor och 0.1% utifrån deras politiska övertygelse, sen att idioter finns det är riktigt men det beror sällan på vilken politisk övertygelse dom har.

Har man väl lärt sig detta så blir livet mycket enklare att leva!
Citera
2023-01-04, 16:36
  #888
Medlem
JohnnyDungeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sababa
Du kanske syftar på en uridom? En slags kondom du trär över penisen med en slang till en urinpåse.

Möjligen avser han en Saab-tank som epoxylimmas på organet. Vilket måste anses som fusk, för övrigt.

Ge fan i att springa och småskvätta stup i kvarten och träna upp en ordentlig festblåsa säger jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in