Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
AfS kommer inte att kompromissa om sina hjärtefrågor.
Återvandring
Swexit
Dränera träsket
Nej till NATO
Dvs;
De kommer ej att kompromissa om nationalismen, precis som att tex M inte kompromissar om globalismen och demonteringen av Sverige som nationalstat. Det är här SD har vikit sig.
Utan AfS finns ingen som pressar SD underifrån. Du kan nästan veta SDs nästa förslag genom att följa AfS.
När AfS väl kommer in i RD kommer vi att ha två partier i riksdagen som driver nationalism, detta eftersom att SD är väldigt medvetna om att deras egna kärnväljare intresserat sneglar på AfS och inte heller är speciellt lättmanipulerade.
Nato-tåget har redan gått, alla partier vill vara med i Nato. V är väl ett undantag då dom i alla fall vill ha en folkomröstning. Sverige har förövrigt varit anslutet till Nato sedan ww2 avslutades. Dock ej som medlem.
När det gäller EU-frågan så vill SD att EU skall vara en handelsunion och inte utvecklas till en federal stat.
SD är emot utvecklingen inom EU, men partiet driver inte frågan. Glöm det det här med swexit. Sverige är inte England som tillhör Commonwelth.
Jag tillhör SD-s kärnväljare och jag har aldrig sneglat på AfS.