Citat:
Ursprungligen postat av
aribert
Om AfS någon gång i framtiden skulle lyckas ta sig in i riksdagen, så måste dom också vara beredda på att samarbeta med något/några andra partier, om dom skall lyckas få igenom någonting.
För att få igenom all sin politik rakt av fodras 51%, och jag har mycket svårt att se att AfS ens skulle komma i närheten av dom siffrorna.
AfS kommer inte att kompromissa om sina hjärtefrågor.
Återvandring
Swexit
Dränera träsket
Nej till NATO
Dvs;
De kommer ej att kompromissa om nationalismen, precis som att tex M inte kompromissar om globalismen och demonteringen av Sverige som nationalstat. Det är här SD har vikit sig.
Utan AfS finns ingen som pressar SD underifrån. Du kan nästan veta SDs nästa förslag genom att följa AfS.
När AfS väl kommer in i RD kommer vi att ha två partier i riksdagen som driver nationalism, detta eftersom att SD är väldigt medvetna om att deras egna kärnväljare intresserat sneglar på AfS och inte heller är speciellt lättmanipulerade.