Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Ja, förhören med O är väldigt svårtolkad av dom anledningar du nämner.
Läste hans förhör igen, och precis som du kan jag läsa i sammandraget från första förhöret att han tror mamma är död.Men inte i dialogutskriften. I senare förhör vill han att polisen tar mammans telefon från pappan för hon behöver den, så dom kan hitta henne och hon behöver den för att hitta dom.
Att han säger att mamma är död i första förhören men inte i dom andra, utan där pratar väldigt ofta om att hon behöver sin telefon. Kan man tolka som att han i första förhöret (dagen efter) faktiskt förstår att mamman är död. Han säger till polisen att han hört skrik och det känns inte snällt i sin kropp. Så jag tror faktiskt att han förstår mer av vad som hänt än vad han uttrycker i ord till polisen.
Det var givetvis väldigt obehagligt för honom, så han kanske stängde ut allt runt sig och låste sig till barnfilmen. Det skulle ev kunna förklara att han minns husen, flaggorna, hålen vid golfbanan runt Oxie men efter det verkar han inte komma ihåg så mycket förutom mörkret, regnet och den svarta figuren.
Jag tror ju att han ströp henne 18:35-18:40 och det var då O hörde skrik. Därefter lastar han in kroppen i bilen och kör till skogen i Svedala.
Jag tror också tt han kan ha förstått mer än han säger, men samtidigt är vi människor bra på att hoppas. Det gäller även vuxna som fått tragiska beked, att man kan inte ta in, man vill inte ta in och man hoppas ända in i det sista. Ibland krävs det faktiskt att man får se kroppen innan man kan börja ta in sanningen.
Hur ett barn också ofta är mycket lojala mot sina föräldrar och vill inte tro att en förälder kan göra något så ont är nog vanligt.
Svårt att veta hur det här barnet upplevt, förstått och förträngt. Det gör ont i hjärtat att tänka på barnen här.
På tal om det, funderar över det som du skriver i din tidslinje; att O blev lämnad vid 20:10 igen.
Jag blir väldigt fundersam över vad C gör överhududtaget, när han far fram och åter (A 110/194-195)
Vid två tillfällen efter att O lämnats åker passagerardörren upp, vilket syns i övervakningskameraror.
Är det O som glömt stänga dörren? Men varför stannar inte C och stänger den? Och varför åker han frm och åter?