Citat:
Ursprungligen postat av
ganjaslummen
Har noll koll på SBB och hörde bara VDn nämna att alla avtal är knutna till inflation och att han därmed inte var orolig över höjda räntor. Och jag är så långt ifrån expert man komma. Har dock ingen tilltro till att CB löser problemet, vilket du verkar ha.
Löneinflation kommer förr eller senare ske. Om det då inte är så att CBs får kontroll över situationen, vilket du verkar vara övertygad om då? Så när väl denna löneinflation kommer så kommer du sitta där i din 3x dyrare HR och vara lika bitter och fortfarande försörjd av oss som arbetar.
Min BR är såld för 1 månad sen tyvärr. Enbart 2,2 miljoner i vinst sedan inköp 2020. Nu är jag på jakt efter en HR som har 3x lägre hyra än ränteutgifterna för en motsvarande. Precis som du har det :-)
Löneinflation kommer inte alls förr eller senare om inte företagen har råd med det.
Så du är på jakt nu efter en HR efter att ha argumenterat i åtskilliga dagar nu att BR är bättre att ha i dagsläget?
Du börjar likna Flanders.
Själv köpte man Bitcoin vid 1000K för bostadsinsatsen och sålde vid 60K.
Runt 60mkr i vinst och lever loppan utomlands samtidigt som jag har en billig HR i storstaden som jag använder som förråd som du suktar efter men inte kan få tag på.
Gissar att du är jävligt avundsjuk.
Fortsätt ljuga på du.
Letar efter en HR efter du har sålt

, som du inte kommer hitta och får nu köpa i en fallande marknad och binda lånen till höga räntor hahaha. Loser! Ha det så kul i ekorrhjulet.