Citat:
Ursprungligen postat av
vanart
Om flickan är så förstörd och traumatiserad att hon om hon överlever tar sitt liv - är brottsrubriceringen fortsatt grov våldtäkt mot barn och mordförsök? Det var ju en stackars norsk flicka som blev våldtagen av icke-skidåkande ungdom som inte ville leva längre utan tog sitt liv... Hon hade säkert levat idag om hon inte drabbats av mångkulturen.
Intressant fråga.
Jag vet inte hur det är i Sverige, men här på Nordirland hade vi ett mycket grovt misshandelsfall, mannen blev en grönsak, dog efter 9 år, och då ändrades brottsrubriceringen till mord och polisen grep 1-3 personer som senare dömdes.
Citat:
Ursprungligen postat av
hahahohoyrsovane
Knappast och han lär inte vara utan översyn.
Följande har källa:
https://socialchefsdagarna.se/dokume...ott-emma-fall/ Från 2022.
Nej, han borde vara på LVU nu, utan anhöriga, men det kan ju också kanske bero på vilken grad av utvecklingsstörning han har! Och att just Skellefteås Socialtjänst verkar vara mycket lam.....
Socialtjänsten kan begära att en utredning om brott ska göras där den misstänkte inte fyllt 15 år (31 § LUL). En begäran om utredning kan ha olika syften, exempelvis kan utredningen ge Socialtjänsten vägledning i vilka insatser som behövs för den unge och det ska särskilt beaktas om det är fråga om ett brott som innebär att barnet äventyrar sin hälsa och utveckling eller om brottet kan utgöra ett led i upprepad kriminalitet.
En utredning enligt 31 § LUL kan också begäras av annan än socialtjänsten, och då ska socialtjänsten omedelbart underrättas.
Polisen ska enligt presumtionsregeln alltid inleda en utredning då barn under 15 år misstänks för ett brott där straffet är som lägst ett års fängelse, bland annat mord, dråp, grov misshandel, rån, våldtäkt och mordbrand. En utredning ska endast underlåtas om det finns särskilda skäl. Utredning kan innebära stora påfrestningar för den unge, vilket i undantagsfall kan motivera att utredning ej ska göras. Särskilda skäl kan även handla om att en utredning inte bedöms kunna bidra med relevant information.
En utredning enligt LUL får även inledas mot en person under 15 år om det behövs för att klarlägga om någon över 15 år deltagit i brottet samt för att efterforska stöldgods och föremål som använts som hjälpmedel vid brott.
Socialtjänsten kan framställa begäran om bevistalan, alltså prövning av skuldfrågan i domstol för någon som inte fyllt 15 år. Det kan vara intressant om exempelvis vårdnadshavare är helt övertygad om att barnet är oskyldigt.
Jättebra info, LUL måste vara en rätt ny lag/paragraf? Jag tror inte jag har sett den förut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mi-Randa
Så sant!
På vårt boende, en specialenhet ->12 och ingen var så "gammal", kan man nog säga att barnen hade klarat sig långt mycket bättre om dom haft stabila hem och social tillvaro.
Grunddiagnoserna hade kunnat hanteras på ett helt annat sätt, men på det sätt hemmatillvaron var, så var dom så oerhört utsatta, på absolut värsta mardrömsvis!
Personal och ledning var oense om det individuella behandlingsbehovet...
Man skulle bara va tyst!!!
Ja, fy faan kan man bara säga.
Nu är jag av den uppfattningen dock, att de allra, allra flesta barn mår bäst av att ha kontakt med sin biosläkt, det är bra för deras framtida psykiska mående, telekontakt, umgänge. Det syns ju inte minst på adopterade, som har en så hög siffra som 73% psykiska sjukdomar, kriminalitet och missbruk. Men om förövaren är bio, då är det mer motiverat med umgängesbegränsning/förbud.
Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Får andra inte ha åsikter som du inte delar utan att tituleras störd? Det är ett problem måste jag säga då det är mer stört att detta grova hat frodas. Ungefär som SD inavlade marktrupper.
Helt rätt!
Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Tyvärr är ju inte det några säkra kort det heller. Men ju närmare 15 ju mer kommer åklagaren att agera.
Det finns kraftig kritik mot åldersbedömningarna, och jag har för mig att man utreder den biten. Ju längre från 18 år ju större sannolikhet är det att blir fel.
Alltså, det GÅR INTE att på något sätt åldersbestämma någon på så nära som ca 5 år, specifikt inte unga tonåringar. Visdomständerna bryter ut olika, brosket växer ihop olika i olika åldrar, pga genetik. Många barn med diagnos är dessutom mycket rörliga, böjliga, viga, mer än "normalt", och en del onormalt storväxta, ovanligt tidigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Inkentinken
Om man är i den inre kretsen kan jag absolut förstå att man hatar. Jag kan förstå känslan av att vilja hämnas. Och ja jag skulle nog säga att det är ganska normala känslor att ha i det läget. Det är inte DET hatet som är så hemskt. Det är det massiva hatet från helt främmande människor som riktas helt urskiljningslöst inte bara mot gärningsmannen utan först alla färgade, sen alla inom soc, sen alla inom skolan. Vi har ett rättssamhälle just för att det inte ska vara upp till var och en att hämnas som man vill.
Det är den groteska rasismen och groteska kvinnosynen man får läsa här som gör att man inte vill släppa ut sin tonårsdotter ur huset igen.
Håller helt med!