Citat:
Ursprungligen postat av
Megaforce
Fast det visste man redan innan. Det är bara Paladin och M777 som klarar de förlängda projektilerna i dagsläget. De är nämligen befintliga projektiler med förlängd detonator med styrenhet vilket gör den ca tre tum längre.
Om man lyckas förminska detonatorn till samma längd som en standard så skulle man eliminera det problemet.
Då är det själva PGK som ställer till det eller?
Eldröret bör inte vara något problem att åtgärda. Då allt blir nytt. Då bör det göras något åt magasinet. Frågan är då om det är möjligt att förlänga magasinet på de nya ARCHER. Tydligen en ganska kostsam ombyggnad som tre kanske kan vara med och dela på. Då flera bör vilja ha den möjligheten. Vilket gör att intresset ökar även för nya ARCHER II. För våra äldre ARCHER behöver väl inte den möjligheten.
Samtidigt borde man då kunna utöka magasinet till åtminstone några granater mer etc. Eller kanske rent av en delad lösning. Så att vi åtminstone kan göra en eldstöt med tre granater för längre räckvidd.