2022-06-09, 16:36
  #163657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Skitsnack! mörka kvinnor är heller inte tillåtna ... https://www.youtube.com/watch?v=c17tY3tgOlQ&t=71s


Dom ljuger ju bara.. Dom står där med hela sin familj och försöker o dra. Och när mannen får krav på sig att han måste stanna eller låta henne dra. Så ställer hon sig o gnäller inför kameran.


Alltid dessa patetiska nignogs och invandrare som inte fattar vad dom egentliga reglerna är.

Men att åka dit o leva på bidrag går bra... Sen så fort något händer så gömmer dom sig bakom kvinnor och barn bara.
__________________
Senast redigerad av momsloveme 2022-06-09 kl. 16:38.
Citera
2022-06-09, 16:36
  #163658
Medlem
leachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Skitsnack! mörka kvinnor är heller inte tillåtna ... https://www.youtube.com/watch?v=c17tY3tgOlQ&t=71s


Varför försvarar du ryska rasister?
https://www.bbc.com/news/world-europe-53055857
Citera
2022-06-09, 16:36
  #163659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Intressant reportage på besök vid fronten hos ukrainarna.

https://www.expressen.se/tv/nyheter/ryska-stridsfordonet-bombas-och-exploderar/

De har börjat få in ryssdödaren M777 på plats nu. Hela 90 stycken ska sättas in och de verkar jobba på bra på ryssarnas stenåldersartilleri från Sovjettiden med en räckvidd på hela 3 mil. Vi får se några coola träffar och ryssorcher som skickas till Mordors helvete.

Intressant citat av ukrainsk soldat: "Ja, de (ryssarna) märkte precis att vi blev snabbare och mer precisa. De kan inte hålla jämna steg med oss eftersom de använder gamla sovjetiska vapen som är tyngre och mindre precisa och svåra att använda. Dessa vapen är objektivt sett de bästa i världen och när vi började använda dem ökade vår effektivitet enormt".

Låter som att stridsmoralen är på topp hos Ukraina.

Dock betonar soldaterna att de behöver fler för att driva bort ryssen. Jag kan hålla med ryssvännerna att vapen som skickas i nuvarande omfattning bara förlänger lidandet. Världen måste skicka ännu fler vapen så att ryssnazisterna raderas eller drivs bort.

US hade i runda slängar tusen M777 som de skulle kan ha gett + millioner shells.
Helt sjukt att inte Ukraina fått dessa utan bara en liten del.
Citera
2022-06-09, 16:37
  #163660
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nousernameneeded
Nu har en rysk domstol alltså dömt dödsstraff till 2 britter och en marockan som slagits för Ukraina mot Ryssland!

Känns som att Horungarna i Kremel verkligen vill få igång en konfrontation med västvärlden och göra ryssar hatade överallt

NATO borde gå in och rensa upp lite.
Annars kommer det fortsätta.
Citera
2022-06-09, 16:38
  #163661
Medlem
leachs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
US hade i runda slängar tusen M777 som de skulle kan ha gett + millioner shells.
Helt sjukt att inte Ukraina fått dessa utan bara en liten del.


Logistiken min vän, logistiken.
Citera
2022-06-09, 16:38
  #163662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Det blev tydligen dödsdomar för de två britterna och marockanen som var dumma nog att ge sig till rysk fångenskap.

Om det är sant så vet alla frivilliga vad som väntar dem om de tas levande till fånga, lär höja stridsviljan hos de frivilliga.



https://twitter.com/CanadianUkrain1/status/1534897678601097223

Krigsbrott enligt Genèvekonventionen om det skulle verkställas.
Citera
2022-06-09, 16:40
  #163663
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AverageRetarded
Titta inte här: Ryssarna slaktar Ukraina.

Titta här: Ryssarnas ekonomi kommer haverera snart*.

* Snart är alltid i framtiden och skjuts ständigt upp, likt ukrainas motoffensiv som skulle börja i juni men nu verkar skall ske någon gång i augusti (snart september, oktober...). Att rysk ekonomi för tillfället är urstark skall ignoreras.

Ryssland slaktar rysktalande i Ukraina. Tyvärr. Jag tycker du borde rent av tänka på alla dessa offer i detta krig.

Rysslands ekonomi är inte stark. Den är mindre än Spaniens och kommer förbli mindre.

Ryssland må ta Donbass...men sedan då? Det är bara mark.
Citera
2022-06-09, 16:41
  #163664
Medlem
När skall väst och NATO sätta stopp
för Putins brutala krig i Ukraina..?

Kriget håller på att normaliseras och
accepterats som en del av vår vardag.
Citera
2022-06-09, 16:43
  #163665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nousernameneeded
Nu har en rysk domstol alltså dömt dödsstraff till 2 britter och en marockan som slagits för Ukraina mot Ryssland!

Känns som att Horungarna i Kremel verkligen vill få igång en konfrontation med västvärlden och göra ryssar hatade överallt

Dom vill statuera exempel och avskräcka men visar egentligen bara ännu en indikator på det naziryssland som växt fram
Citera
2022-06-09, 16:43
  #163666
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Det är du som förespråkar krig eftersom du står på Västs sida i det här. Ryssland hade inget annat val efter Västs provokationer.

Nej, det är ryssland (i.e. den psykotiske dvärgen i kreml) som inlett anfallskrig mot Ukraina och söker slakta dess befolkning.

Som sagt röstade 141 länder för att den den psykotiske dvärgen i kreml genast skall upphöra med sitt anfallskrig mot Ukraina. https://news.un.org/en/story/2022/03/1113152

DU är i "gott sällskap" med vitryssland, nord korea, eritrea och syrien som röstade emot. Varför förespråkar du krig och folkmord i din blinda tillbedjan av den psykotiske dvärgen i kreml?
Citera
2022-06-09, 16:44
  #163667
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Skall bli intressant att följa med framtiden.., blir inte förvånad om de flesta utländska frivilliga i fångenskap kommer att dömas till döden. Får nu se om man har mage att verkställa domarna..

Vete fan, men som det verkar så skiter ryssarna i de eventuella konsekvenser det kan få, de är ju helt bindgalna.

Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Krigsbrott enligt Genèvekonventionen om det skulle verkställas.

Genèvekonventionen står inte högt i kurs i Ryssland och i deras ledarskikt så allt kan hända, de kanske vill statuera ett exempel för att avskräcka frivilliga.
Citera
2022-06-09, 16:45
  #163668
Medlem
Cobas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Skulle Ryssland börja förlora så förklarar man krig och mobiliserar. Det innebär minst 10 gånger så många soldater som nu är aktiva i Ukraina.
Ska denna miljon ryssar marschera mot Ukraina med en varsin kalashnikhov då?
Eller vad är tanken?

Du vet ju om att hela världen har bevittnat rysslands inkompetens.
Om de inte klarar försörjningen för den tiondel trupper nu, hur ska de då klara att försörja 1 miljon"soldater"?

Du vet ju också om att hela världen har sett resultatet av tjuv-tsarens kleptokratiska, korrupta natur och ideologi.
Knappt något funkar. Varken i armén, eller det ryska samhället. Alla visste att putin var en gangster och despot men få förstod omfattningen.
ryssland är idag mer att jämföra med en maffiaorganisation att serva putin än en fungerande stat.

Så nä.
Som vanligt med rysstroll är det ju bara tänka tvärtom för att veta sanningen. ryssland vet m.a.o. att en mobilisering inte är möjlig. Hälften av dem kommer få utrustas med slangbellor. De kommer inte ha någon mat och det kommer inte finnas mat kvar att stjäla från ukrainarna vid det laget. 'Redan snott av era kamrater'.

Det är över för putin även om han just nu klamrar sig fast. Det finns en stark möjlighet att han kommer omskrivas som det sämsta som hänt ryssland och alla stackars människor som måste bo i det.

Mvh
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in