Citat:
Ursprungligen postat av
Drama-Llama
Jag vet inte riktigt vem det är du pratar om här. Personligen har jag en rätt klar uppfattning om vilket pronomen jag vill att folk ska använda om mig, och jag skulle ta illa upp ifall folk avsiktligt valde ett annat. Jag antar att det samma gäller dig. Visst, det är inte ett problem i klass med Rysslands invasion av Ukraina, men felköning är tillräckligt för att tära på ens mentala hälsa i vardagen, särskilt om folk envisas med det i något slags uppfostrande syfte för att bevisa någon kontrafaktisk tes om att ens pronomen "inte finns" eller liknande. Jag vet inte om du försöker rättfärdiga ditt felkönande av icke-binära med att det skulle vara ett "väldigt litet problem". I så fall är du ynkligare än de flesta. Det vore i så fall bättre att du stod upp för ditt uppsåt att trakassera dem.
Om du vet att människor inte vill bli sedda som ett
hen, så är du väl lika hemsk mot dem. Eller menar du att dina känslor är mer värda än andras?
Om någon, i uppfostrande syfte, envisas med att använda
hen är det väl lika tärande, för de som inte gillar det.
Eftersom du upplever det som tärande, borde du väl kunna känna igen dig i det och förstå dem?
Att människor blir kallade
hen, mot sin vilja, är förstås ett enormt mycket större problem, än att s.k. icke-binära blir kallade efter sitt kön.
Kontrafaktisk, vilka dumma ordval och direkt fel, då det följs av ett "kontrafaktiskt" påstående. Jag säger att det bara finns två kön, inte att olika pronomen inte finns. Var det ett oavsiktligt fel av dig, eller avsiktligt?
Felkönad? Om någon är hon och blir kallad
hen, blir det väl snarare avkönad. Är någon född med ett kvinnligt kön och blir kallad hon, är hon förstås rättkönad. Om hon anser sig sakna ett kön, fast hon har ett, är hon förstås riktigt, riktig, förvirrad.
Nu har jag aldrig benämnt någon med fel pronomen i hela mitt liv, vad jag vet, så jag känner mig inte träffad.
Det blir väl du som är ynklig då och måste stå upp för, att du avsiktligt trakasserar människor med ditt
hen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Drama-Llama
Min poäng var att orden "han" och "hon", som jag tror du anser är helt opolitiska, är minst lika politiskt laddade som "hen" beroende på sammanhanget. Jag gav ett exempel på ett sammanhang, nämligen en lärare som i politiskt syfte medvetet felkönade en elev inför klassen. Det var en illustration. Av någon anledning gick poängen helt förbi dig och du vill nu i stället diskutera läraren i exemplet, samt fiskar och prinsessor. Men jag ser inte varför detta förhållande skulle ge mig något slags plikt att diskutera fiskar och prinsessor med dig i språkforumet. Känner du att du vill lära dig mer om icke-binär könsidentitet (som du, av dina förvirrade jämförelser med fiskar och prinsessor att döma, inte vet så mycket om) finns det bättre trådar för det.
Att en liten grupp gubbar inte har något bättre att gnälla på gör inte att "hen" inte skulle vara vedertaget i svenskan. Det ingår i alla lexika och språkhandböcker av rang.
Du glider bara undan frågorna som alla feminister. För du har egentligt inget att stå på. Du kan förstås inte svara på frågan, för det skulle innebära att du måste välja, mellan att läraren tvingas säga ers majestät åt prinsessan, eller att läraren inte ska behöva kalla någon
hen. Jag vet att du inte kommer att svara. För då faller allt med
hen.
Så jag menar nog bara att du är rädd för frågan. Annars fanns det väl ingen anledning att inte svara? Men för att använda dina egna ordval, ynkligt är det.
Ingen använder alla ord i lexikon och ordböcker.
Jag vet inte om du är medveten om att ordet har börjat fasas ut redan och man rekommenderar att inte använda det. Även i artiklar har det börja försvinna då folk stör sig på det. Det är mest hängivna feminister som fortsätter att försöka tvinga in det i språket. Delar av feminismen har redan vänt sig mot det, då de menar att de är könet, feminismen bygger på. Utan hon, ingen feminism. Då blir det bara henism.
.