Citat:
Ursprungligen postat av
DanHunters
När tre av de bästa åkarna tycker verksamheten är så dålig att de inte vill delta måste man inse att något är fel. Att landslaget inte kan låta idrottare i en individuell idrott följa sina egna träningsprogram är orimligt. De borde hjälpa åkarna med det, inte motarbeta det. Ska man bli bäst kan man inte kompromissa och anpassa sig för att det passar andra bättre.
Tycker inte man kan klumpa ihop Linn med Frida och Maja, för henne handlar det om rehabträning fortfarande och vi vet inte om hon över huvud taget kommer tillbaka. Rimligt att hon vill ta det i sin egen takt och inte stressa igång något på läger.
Om alla landslagsåkarna skall åka efter helt egna träningsprogram på läger och man inte skall göra något gemensamt, vad är det då för vits med att ha läger över huvud taget?
Inom skidskyttet går det alldeles utmärkt att alla landslagsåkare har en och samma tränargrupp där man har en gemensam träningsfilosofi.
Skall man ha landslagstränare då tycker jag de skall stå för en träningsfilosofi också. Och så ser det väl ut i alla andra nationers landslag också.