Citat:
Ursprungligen postat av
AktaRyssen
Snarare oftast så poliser är. De flesta svenska poliser lider av "storebrorskomplex", det är alltså ett passande yrke. Det finns såklart (som alltid), undantag. Men dom e få. Du hittar liknande kvaliteter hos många väktare bland annat.
Ja jag har hört många säga detta men bara råkat ut för två (nu fyra då) otrevliga poliser, båda kvinnor. Män brukar smila upp sig och vara så hjälpsamma, jag finner de verkar ha större empati än de kvinnliga som är iskalla. Såklart hamnar jag alltså då alltid hos en kvinna som hämtar en annan kvinna.

Ibland vill man skrika rakt ut. Jag blev fly förbannad på dem och satte ögonen i den ena och då ville de såklart än mindre hjälpa mig. Men stå och behöva prata om sådana extremt känsliga saker inför en massa man inte känner som hör dessutom (där var ju fullt av folk) och så få samma frågor om och om när man dessutom knappt socit för att man skulle hinna upp klockan 7 på morgonen..INTE roligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Starback
Själv beställde jag tid för pass och leg i mars. Fick en tid i november. Det finns risk att jag glömmer bort tiden. Blir ingen resa i sommar då. Skitesamma.
Du, de har jättefullt där nu, sa han i receptionen. Inte ditt fel.

Lider fan med dig. Jag hade bara tur som fick en tid dagen efter men det var också 8 på morgonen.
Citat:
Ursprungligen postat av
RudyardKipling
Förr i tiden var det ALDRIG några problem- Svenskar tappar ytterst sällan bort pass, körkort eller id. Jag har sedan 70-talet aldrig förlorat ett enda pass. Trots det så har vi över 600.000 pass på vift. När man besöker polisen nu så står det hur många pass man kan kvittera ut per år och per femårsperiod. Det beror på alla er jävla parasiter. Finns ytterst få svenskar som inte har någon släkting eller vän som kan komma med och identifiera vem de är. Flytta hem din jävla sopa. Flyttar du nu kanske du får behålla mer än bara kläderna på kroppen.
Jag är svensk, föddes här och alltid bott i landet, har blå ögon, guldblont hår, jag lagt in och visat på forumet. Kan verifiera mig, jag är inte kriminell har inte ens en betalningsanmärkning.
Citat:
Ursprungligen postat av
WitchcultToday
Ja, det har du alldeles rätt i.
Men tycker du är lite hånfull. Känns väl inte så roligt om någon varken har familj eller släkt i sitt liv?
Även om jag visste om reglerna hade man nog försökt om verkligen ingen kunde ställa upp.
Eller hade väl varit enklast att ringa upp innan och höra efter om undantag kunde göras.
Klurigt det där. Hade själv ingen förut så fick vara utan legitimation. Löste sig tids nog.
Men nä. Man skall väl inte bara kunna valsa in och kunna hitta på sitt namn, nej. Defintivt ej
Upplevde det dock som att TS förklarade att de hade en bild osv på honom på datorn?
Du? TACK så mycket för din förståelse och visad empati. De flesta verkar älska att hacka sönder på den som råkat i det. Som vanligt på flashback. Jag har utsatts för svåra saker, lider av svår PTSD, blir glömsk och virrig pga att jag är sönderstressad så att tappa nycklar och ID-handlingar hör till en vardag jag får leva med, liksom många andra, det blir ännu värre av att bli utskälld. Du verkar vara en god själ. Stay that way, ni behövs! <3
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Jag råkade nåstan missa min passtid, sedan skulle passet gå ut. Var min enda legitimation. Och nej, de hade inte gett mig nytt utan att en förälder eller min syster var med. Det är noll chans att man får ut passet utan. Att förhöra en tror jag inte är lagligt. Hur ska de veta svaren om man själv inte kan googla dem?
Näe, svårt att tro att detta hänt.
De som är helt utan legg och släkt brukar få vända sig till kommunen som i vissa fall kan identifiera en. Men har man ingen sådan kontakt alls så är det ju kört.
Du kan däremot förnya körkort lite enklare, men inte pass och ID.
Tråkigt att du kalalr mig en lögnare, försök själv får vi se hur det går, står också tydligt på deras sida hur det fungerar. Ps: De som anklagar andra för att ljuga brukar själva vara lögnare. Något för dig att tänka över.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bahram
Hej Vildblom. Skit i de här typerna. Majoriteten är fuckedup människor.
Kolla, om du inte har giltig leg eller en godkänd intygsgivare så gör man en sammanvägd bedömning av alla handlingar du har. Har du typ gamla leg och pass? Skolkatalog? Det är en specialregel. Jag har råkat ut för samma problem i norra Sverige. Jag hade ingen och det fixade sig.
TACK. Ja jag ser hur übergalet det är här. Världen har blivit bat shit nuts.
Ja, jag har ju två gamla pass liggandes, det är det. Så godtar de inte det så får jag vara utan leg då men jag tror beslutsfattaren hjälper mig. Det han gjorde var att ställa kontrollfrågor såsom vad mina föräldrar heter och bor och efter ett par sådana frågor, godkände han det, det gick jättesmidigt. Men ringde 11414 i eftermiddags då han inte ringt tillbaka och killen i telefon började likadant att fråga om alla tänkbara som KUNDE ha funnits i mitt liv när jag just förklarat situationen för honom. Man blir inte hörd av dem, de skiter helt i en. Förmodligen har väl arbetet gjort dem känslokalla. Mannen i receptionen och jag diskuterade iallafall att deras arbete inte är lönt eftersom när de samlat in bevis för brottsbekämpning, åklagaren godkänt det och går upp i rätten, släpper nämndemän och domare de tilltalade igen så polisers frustration förstår jag sannerligen men ta inte ut det över en osyuldig som försöker ordna leg liksom.

Jag vill ju bara ha leg så jag kan hämta ut lite paket med nagelsaker för fasen.