Citat:
Ursprungligen postat av
daggi112
Självklart är det surt, men vi väljer ju själva vilket land vi bor i och skattar i, syftet med att göra rätt för sig och betala skatt på sin vinst får en oftast att sova bättre om natten. Det är inte superkul att åka dit för ekobrott
Varför kallar du mig idiot?
Du nämner att man ska göra rätt i ett land där utvecklingen går allt annat än rätt håll, då är att bidra med utvecklingen ett idiotiskt förslag.
Du har rätt att jag bor här frivilligt och du har rätt att det inte är roligt att åka dit för brott (om du är vit), men om det finns sätt att minska inkomsten till en somaliskt familj, vars barn antingen gruppvåldtar, skjuter varandra eller bränner upp fordon och föräldrar antingen lever på bidrag eller har låtsasjobb, så är det positivt.
Citat:
Ursprungligen postat av
vatten2013
Du köper ganska liten från början, kanske 20000 kr. och efter 10 år har det vuxit till 2 miljoner men skatteverket vet ingenting om det
Jag köpte i 2020, så jag vet inte hur dem ska få reda på vad jag betalade från början.